Aktuális

Ez ad reményt az emberiségnek 2014-re

Bors

Létrehozva: 2014.01.12.

Kopasz? Retteg a mellráktól? Képtelen lefogyni? Vagy csak simán szeretne örülni valaminek? Csokorba szedtük azokat az új találmányokat és felfedezéseket, amelyek reményt adhatnak mindnyájunknak, hogy a jövőben néhány félelemmel kevesebb keseríti majd az életünket.

Injekcióval a mellrák ellen

Csak egereken végezték el eddig a kísérleteket, de azok nagyon kecsegtetők: háromnegyed részben megállította a rákos sejtek burjánzását egy intravénásan beadható gyógyszer. Nők százezreinek spórolhatja meg a műtét és a kemoterápia traumáját, ha emberekre is sikerül kifejleszteni a gyógymódot, amely tulajdonképpen egy tűszúrással megállíthatná a rák kifejlődését.

Miután genetikai vizsgálatok azt mutatták, hogy Angelina Jolie-nál nagy eséllyel kialakulhat a mellrák, a színésznő kettős masztektómián (mellamputáción) esett át

Orvosok elképesztőnek nevezték a felfedezést, ugyanakkor figyelmeztettek, hogy a kísérletek még korai stádiumban járnak. A remények szerint mindenesetre megelőzési céllal is adható lenne az injekció. 

Karba ültetett chip segít a fogyásban 

Kövér és lefogyni képtelen emberek számára fejlesztették kis Svájcban azt a mikrochipet, amelyet a páciens karjába lehet beültetni. Ez folyamatosan monitorozza a vér zsírtartalmát, és ha az alany túl sokat eszik, éhségcsökkentő hormont bocsát ki. Amikor eléri a normál testsúlyt, a chip nem bocsát ki hormont. Állatkísérletekben az elképzelés működött, az emberi változatra még várni kell. 

Közel az örök fiatalság

Sikerült visszafordítaniuk az öregedést a tudósoknak, számoltak be karácsony tájékán a híradások. Persze megint csak az egerekben, mindenesetre a a kutatók kezdik megérteni az öregedés folyamatát, és egy olyan molekulát is találtak, amelynek a kor előrehaladtával csökkenő mennyisége nagy szerepet játszik a szervezetünk hanyatlásában. Amikor a Harvard egyetem kutatócsapata olyan anyagot fecskendezett idősebb egerekbe, amely megnövelte a NAD+-nak nevezett molekula szintjét, a rágcsálók a fiatal egyedekre jellemző tulajdonságokat kezdtek mutatni, vagyis gyakorlatilag elkezdtek visszafiatalodni.    

Vákum öli a tokaszalonnát

A kor előrehaladtával a gravitáció egyre kegyetlenebbül érezteti hatását, ráadásul a pluszkilók is könnyen lerakódnak, így aztán a középkorúaknál hamar megjelenik a toka, sőt a csúf kettős toka sem ritka. Egy új találmánynak hála mégsem kell rögtön a plasztikai sebészhez rohanni: egy vákumos szerkezettel képesek a zsírsejteket szétbombázni és a bőr feszessé tenni. A szépségért azonban szenvedni kell: az eljárás fájdalmas, a tetejébe az ára is az.

Nincs többé tar fej

Tavaly ősszel érkezett hír a sokaknak reményt adó tudományos áttörésről: ha a japán tudósoknak hinni lehet, hamarosan nincs többé kopaszság. A kísérletek biztatóak, és a ha minden jól megy, pár éven belül mesterségesen kitenyésztett irhasejtek segítségével varázsolhatnak újra hajat a tar fejekre. Az eljárás gyakorlatilag a hajhagymák klónozását jelenti, az egereken végzett kísérletek már sikerrel jártak. „Az egerek bőre alá beültetett sejtek hajtüszőket hoztak létre, ezzel belátható időn belül visszaadhatjuk a hajukat a kopaszodóknak és az égési sérülést szenvedett betegeknek is” – lelkesedett az eredményeket összegző cikk egyik professzor szerzője. 

Vége az álmatlan forgolódásnak

Már idén kapható lesz az az „okoságy", amely alvás közben ellenőrzi a szívverést, légzést és mozgást, az adatokat egy mobiltelefonos alkalmazás értékeli ki, a szerkezet pedig, belekalkulálva a partner alvási szokásait is, személyre szabott tanácsokat ad a jobb alváshoz. Ebben az ágy maga is segít, minthogy távirányítóval vagy hanggal szabályozható a matrac keménysége és dőlésszöge, mi több, masszírozni is képes. A szuperágynak egyedül az ára okozhat álmatlan éjszakákat: átszámítva közel kétmillió forintba kerül. 

Új teszt könnyíti a diagnózist

Hamarosan elég lesz elvégezni egy tesztet, hogy fény derüljön a rákos megbetegedésekre, és az eredmény már néhány órán belül hozzáférhető, nem kell heteket várni a szövettan eredményére. Az újfajta módszert egy Mass Spectrometry Imaging (MSI) nevű szerkezettel végzik, amely számítógép segítségével a szövetminta kémiai összetevőinek ezreit elemzi, hogy kimutassa, ha a rák jelen van a sejtekben, és megállapítsa, milyen fajta. Ezzel rengeteg idegeskedést és időt megspórolnak a pácienseknek, márpedig utóbbi életmentő lehet.

Nanorészecskékkel a gyilkos sejtek ellen

És ha már rák: más áttörést is tartogatott tavaly a tudomány: kutatók képesek voltak elpusztítani a véráramban a ráksejteket, még mielőtt azok áttétet képeztek volna a test más részein. Speciális fehérjéket adtak hozzá fehérvérsejtekhez, amelyek a rosszindulatú részecskékkel kapcsolatba kerülve gyakorlatilag száz százalékos biztonsággal elvégezték küldetésüket. A sebészeti megoldással jó arányban gyógyíthatók az elsődleges daganatok, az új módszerrel viszont az áttétek képződése is megelőzhető.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek