Intelligens és megnyerő modorú – ez a két legjellemzőbb tulajdonság, ami miatt felnézünk valakire, derül ki egy friss magyar felmérésből. A Bors példaképeket kérdezett a példaképeikről.
Családtag, sportoló, színész, barát, énekes a legnépszerűbb példakép – derül ki a Mediameter Kft. hazánk felnőtt lakossága körében végzett reprezentatív felméréséből. A kétezer válaszadó bevonásával készült kutatás szerint tíz felnőtt közül négynek van példaképe, méghozzá olyan, akiben intelligenciája és barátságos modora a legvonzóbb.
A 18 és 29 év közöttiek nagyobb arányban választottak celebeket, a hatvan év felettieknek viszont nincs példaképük. Szlobodnyik Csaba klinikai szakpszichológus szerint a gyerekszobák a példaképek fotóival vannak kitapétázva.
– Ezek általában sajátos ideálképek, több személyiség vonzó tulajdonságaival felruházva. Felnőttként is jó, ha vannak, akiket viszonyítási alapnak tekinthetünk becsület, illetve tudás tekintetében. Mivel az éretté válás kitolódott, érthető, hogy a fiatalok a celebek köréből választanak példaképet, hiszen híresek és gazdagok akarnak lenni. Később azonban kiforrt személyiséget választanak. A példaképek ideális jellemzői idővel beépülnek az ember személyiségébe, s attól fogva kevésbé van szükség effajta konkrét személyekre – magyarázza a szakember.
Erdőhegyi Brigitta énekesnőt zavarba hozza, ha szembesül azzal, hogy példaképnek tekintik.
– Arra törekszem, hogy ez ne rólam szóljon, hanem a másikról, arról, hogyan lehet ő gazdagabb általam. Sok idő és energia, de csak így van értelme.
Ő maga hosszasan sorolja a példaképeit.
– Énekesnőként Cserháti Zsuzsa és Natalie Cole a követendők számomra, emberségből Gandhi, gondolatiságban Márai Sándor, családmodellben pedig a szüleim, akik képesek voltak minden nehézség ellenére elkötelezni magukat egymás és a család mellett – mondja Brigitta. – Fontos, hogy találjunk olyanokat, akik ösztönöznek, lelkesítenek bennünket, de csak addig van szükség rájuk, amíg előre viszik az embert, s még azelőtt el kell engedni a példaképet, mielőtt korláttá válik.
Bács Ferenc színművész példaképe marosvásárhelyi tanára, Delly Ferenc.
– Vele ismerhettem meg a színház csodáját, a művészetet, mely élő kapcsolatban van a közönségével. S neki köszönhetem a színház etikáját. A közönségért vagyunk – ez volt a jelszava, s mind a mai napig ezt hirdetem magam is. Azt, hogy egyesek szemében én is példakép vagyok, azt nem magamnak köszönhetem, sokkal inkább az én példaképeimnek, szüleimnek, kollé-gáimnak – mondja szerényen.
Kálloy Molnár Péternek színművészként Latinovits, zenészként és énekesként pedig Sting a példaképe.
– Latinovitsra diákkorom óta felnézek, tudatosan kerestem a róla készült felvételeket. Azt az izzást, azt a belső átélést és kétszáz százalékos játékot próbálom szem előtt tartani, ami minden felvételén átsüt. Sting számomra a zenei sokszínűségével, környezetvédelmi, emberi jogi szerepvállalásaival és a család fontosságának hirdetésével együtt követendő példa. Ugyanakkor ha az ember bármilyen területen alkot, szem előtt kell tartania, hogy minta lehet mások szemében. Nem csak szakmai, magánéleti téren is – teszi hozzá.
Szilágyi Áron olimpiai bajnok, világbajnok vívó sok gyerek példaképe.
– Ez nagyon megtisztelő és megható, ám felelősséggel is jár. Nem adhatok okot a csalódásra – vélekedik.
Ő maga olyan emberre néz fel, akivel sosem találkozhatott.
– Gerevich Aladár hétszeres olimpiai aranyérmes vívót csak a róla szóló legendákon keresztül ismerhetem, hiszen kicsi gyermek voltam, amikor elhunyt. Közvetve nagy szerepe volt abban, hogy azzá váljak, aki vagyok. A tisztességes játék, a küzdeni tudás, a munkabírás nem csak a sportban, de az élet számos területén is az ember előnyére válik. Ahogy kitartása is példaértékű, hiszen élete végéig vívott, vívást oktatott. Fia, György volt a nevelőedzőm, ilyen módon is sokat köszönhetek neki.
Mága Zoltán sok szülőtől kap levelet, hogy fogadja gyermeküket tanítványává, gyakran hallja, hogy azért kezdett el valaki hegedülni, mert látta őt a televízióban vagy egy koncerten.
– Ez számomra erőt ad. Egy nemzetközi iskolát szeretnék létrehozni, ahol méltó és modern körülmények között nevelhetem a tehetséges ifjakat – jelenti ki a hegedűművész. Az ő életét végigkísérik a példaképek.
– Azok voltak a Rajkó zenekarban az Azokidősebb társaim, mert a világot bejárva csodás helyeken arattak sikert, és ajándékokkal tudták elhalmozni családtagjaikat. Ekkor ébredtem rá, hogy szorgalmas gyakorlással mindezt én is elérhetem, és meghálálhatom szüleimnek, hogy taníttattak. Népzenében, cigányzenében ifj. Járóka Sándort, a prímások királyát említeném, ma is erőt merítek közös fellépéseink emlékéből. Itzhak Perlman hegedűművészre is felnézek, aki négyéves korában gyermekbénulást kapott, és tolószékben gyakorolt kitartóan, így vált a legnagyobb hegedűművészé. A közéletben Kozma Imre atya a példaképem.