Ötvenhét ország közül Magyarország a 21. helyen áll önpusztítás terén. A világelső cseheket meg sem közelítjük, de a tendencia így sem rózsás. Évente átlagosan 16 liter alkoholt iszunk meg és 1518 szál cigarettát szívunk el. Jó hír viszont, hogy csak a lakosság négy százaléka drogozik.
Évről évre elkészíti az országok lakosságának önpusztításáról szóló összeállítását a Bloomberg amerikai hírügynökség. A felmérés a drog-, a cigaretta- és az alkoholfogyasztásra, valamint a szerencsejátékra tér ki. Akárcsak tavaly, ezúttal is a csehek végeztek az élen, Magyarország helyzete nem sokat változott, a 19. helyről a 21-re csúsztunk.
A listából kiderül, hogy az átlagos magyar 16,12 liter tiszta alkoholt iszik meg évente, amivel hatodikok vagyunk a világon. Tavaly még másodikok voltunk, de nem mi iszunk kevesebbet, hanem a többi ország hagyott le bennünket. Cigarettából átlagosan 1518 szálat szívunk el egy év alatt, meg sem közelítjük az élmezőnyt, akárcsak a droghasználatban.
Míg ugyanis az amerikaiak negyedének rendszeres a kapcsolata drogokkal, nálunk ez csupán a társadalom 3,6 százalékát érinti. Szerencsejátékban is a hátsó fertályban vagyunk, a GDP-nek csak a 0,52 százalékát teszi ki ez a szenvedély.
Dr. Zacher Gábor szerint reálisnak tűnik a lista.
– Ha csak az összesített eredményt nézzük, talán nem is olyan rossz ez a 21. hely. Ám az, hogy alkoholfogyasztásban az élmezőnyben vagyunk, nem ad okot túlzott bizakodásra. És akkor a drogfogyasztásról még nem is beszéltünk – mondja lapunknak a toxikológus főorvos.
Zacher doktor szerint a mértéktelen alkoholfogyasztás már egészen ifjú korban is komoly problémát jelent.
– Mi 14 év alatti gyerekeket nem látunk el, de gyakran találkozunk ennél alig idősebb fiatallal az osztályon. Naponta két-három kábítószer-túladagolásban szenvedő beteget és három-négy erősen ittas személyt hoznak ide. A többi húsz-huszonöt beteg jellemzően gyógyszer-túladagolás vagy más öngyilkossági kísérlet miatt kerül hozzánk. Magyarországon nagyjából 800 ezer alkoholista él, és 1,5-2 millió nagyivó – sorolja a lehangoló számokat a főorvos, aki a kábítószerfüggő emberek számát húszezerre teszi.
Lovas Zsuzsa pszichológus szerint azért terjednek az önpusztító szerek és szokások, mert az embereknek nincs más módszerük a feszültség levezetésére.
– Nem véletlen, hogy sokkal több az alkoholbeteg, mint a drogfüggő. Egyrészt az alkohol olcsóbb, másrészt nem bünte-tik – magyarázza. A szakember szerint a családi mintán kívül más körülmények, például a túlzott munkahelyi elvárás, a stressz szintén hozzájárul a káros szenvedélyek terjedéséhez.
– Két társadalmi csoport nyúl italhoz, esetleg droghoz: a középosztályba tartozók, akik félnek a lecsúszástól – köztük sok a zugivó, mert ők még szégyellik a függőségüket –, és azok, akiknek már minden mindegy, úgy érzik, esélyük sincs a nyerésre – teszi hozzá Lovas Zsuzsa.
A gazdagok inkább unaloműzésből szoknak rá az italra, de mivel van pénzük a minőségre és el tudják rejteni a szenvedélyüket, ez ritkán kerül nyilvánosságra.
A sztárvilágban is rengetegen küzdenek szenvedélybetegséggel, legyen szó alkoholizmusról, dohányzásról, drog- vagy játékfüggőségről. Pedig egy közszereplő nemcsak saját magát és szeretteit teszi tönkre önpusztító életmódjával, hanem az életét fokozott figyelemmel kísérő közönségének is rossz példát mutat. A közelmúltban Rippel Feri és Hujber Ferenc vallott alkoholfüggőségéről, ami mindkettőjük házasságát tönkretette, és a közvéleményt is sokkolta.
A 66 éves Som Lajoshoz hasonlóan McHawer is hosszú évek óta küzd alkohol- és játékfüggőséggel, számtalanszor esett már vissza.
McHawer szeretne példát mutatni az embereknek, hogy leszokott az alkoholról
A zenész lapunknak most mégis leszokásról és felelősségvállalásról beszélt.
– Egy mulatós zenészt a fellépések alkalmával folyamatosan kínálgatnak alkohollal, aminek nehéz ellenállni, de ma már mindenkinek őszintén tudom mondani, hogy olyan tablettát szedek, ami a halálomat okozhatja, ha iszom rá, így bebiztosítottam magam – foglalta össze jelenlegi viszonyát az alkoholhoz McHawer. – Én a sajtó nyilvánosságát használtam fel ahhoz, hogy bevalljam a függőségemet, szembenézzek vele és elvonóra menjek. Mint minden volt alkoholista, én is tudom, hogy a gyógyulás nagyon hosszú idő. Mégis szeretnék példát mutatni az embereknek azzal, hogy leszoktam – tette hozzá a mulatós zenész.
A drogfüggőség sem ritka a sztárvilágban. A Quimby frontembere, Kiss Tibi mellett Szabó Győző is könyvben rántotta le a leplet életének azon szakaszáról, amikor drogfüggő volt.
A színész tíz év önpusztítást követően, Csernus Imre segítségével szokott le, de lapunknak bevallotta: még mindig csábítja a drog.
– Túl sok a vesztenivalóm a gyerekek miatt is. Életem nagy hibája lenne, ha még egyszer drogoznék. Ám az tény, hogy azt az euforikus élményt, amit a heroin adhat, semmilyen más cselekvés vagy szer nem tudja pótolni. Nincsenek elvonási tüneteim, nem remeg a kezem, mégis időnként eszembe jut, milyen jó is lenne – árulta el Győző, aki most már igyekszik jó példát mutatni. – Hiszek abban, hogy az ember hétévente teljesen megújul. Én is egy ilyen szakaszban tartok most. Máshogy látom a világot. Életmódot váltottam, sportolok, egészségesen étkezem, sokat fogytam – sorolta a színész a Borsnak egy korábbi interjúban.