Aktuális

Luxusautó nélkül is lehetünk szerencsések

Hu-Zo

Létrehozva: 2013.11.20.

Könnyű mindent a szerencsére fogni és a kudarcokat annak hiányával magyarázni. Amíg egyik ember az egészségét is annak tartja, a másik a kacsalábon forgó házával együtt is szerencsétlennek érzi magát.

A szegénység és a gazdagság relatív fogalmak, ahogy az is teljesen egyéni, hogy ki miért tartja magát szerencsésnek. Néhány évvel ezelőtt egy kutatás alapján csupán minden harmadik honfitársunk érezte magát szerencsésnek. Az UNICEF (Egyesült Nemzetek Nemzetközi Gyermek Gyorssegélyalapja) Magyar Bizottságának nemrég készült infografikái ezeket a témákat járják körül sokkoló adatokkal.

„Ha van ennivaló a hűtődben, ruhád a szekrényben, tető a fejed fölött és egy hely, ahol aludhatsz, akkor gazdagabb vagy, mint a világ 75 százaléka. Ha kétnaponta ehetsz húst, minden második magyarnál szerencsésebb vagy. Ha ki tudod fizetni a rezsidet, akkor a szerencsés magyarok 60 százalékához tartozol.” Valóban elgondolkodtató számok.

Koncz Gábor ellenben amondó, nincs is olyan, hogy szerencse. – Én inkább azt mondanám, hogy a szerencse az, ha csúnya szóval mondva megcsinálod önmagad. A kapcsolatod a pároddal, a családoddal, a munkádban lelt ­örömök mind rajtad múlnak. Nekem nem volt részem az elmúlt évtizedekben olyanban, hogy szerencse. Szép és jó életem volt, mert mindig megoldottam a problémáimat. A minap például Siófokon játszottam, és az öl­tözőmből ellopták a mobilom, az órám és a slusszkulcsom is. Sopánkodhatnék, hogy nem vagyok szerencsés, de megint inkább a megoldáson töröm a fejem, és gondoskodom mindezek pótlásáról – mondja a Borsnak a Kossuth-díjas színész.

Van, aki nagyon szerencsésnek tartja magát, pedig nincs luxusautója és nagy háza sem. – Amíg ki tudom fizetni a számláimat, és örömet tudok szerezni a közönségemnek, addig a világ legszerencsésebb pasijának tartom magam – mosolyodik el Dombóvári István. A humorista szerint ebben a mostani világban az egyedüli értékmérő a pénz.

– Nekem sosem voltak igazán drága ruháim, jogosítványt is csak most, 36 évesen szereztem. Végre befejezhettem első könyvemet is. Arról írhattam, amiben igazán jó vagyok – ­nekem ennél több nem kell. Hogy ez a szerencse? Fogalmam sincs. Azt nem ismerem, soha nem fogtam még a kezembe – magyarázza István.

Sarka Kata viszont soha nem tagadta, hogy rendkívül szerencsésnek tartja magát, mégis van egy óriási félelme. – Épp nemrég voltam Joshi Bharat műsorában, ahol pont erről a témáról beszélgettünk. Az én életem – a párkapcsolatomtól kezdve a gyerekeimen át az anyagiakig – nagyon kedvezően alakult eddig. És pont ez az, ami miatt félek. Nem biztos, hogy egy életet le lehet így élni – mondja Kata.

A pszichológus szerint azok az emberek, akik a szerencsére épí­tenek, sokkal szerencsétlenebbnek fogják magukat érezni, mint a többiek. – Akiknek nem elsődlegesen az anyagiak az értékek, szerencsésebbnek fogják érezni magukat – mondja Szlobodnyik Csaba. A klinikai pszichológus azt mondja: ha valaki a saját teljesítményével nem tesz a változásért, soha nem fogja szerencsésnek érezni magát. A szerencse csak azokon segít, akik maguk is változtatnak a sorsukon. 

Ezekről megismeri őket

Richard Wiseman brit pszichológiaprofesszor, egyetemi kutató szerint az alábbiak jellemzik a szerencsés embereket:

- pozitívan tekintenek a jövőbe
- elébe mennek a lehetőségeknek
- nyugodtak és nyitottak
- hallgatnak a megérzéseikre
- a kudarcból is előnyt kovácsolnak
- élnek a pozitív önmegvalósító jóslatokkal
 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek