El voltunk kényeztetve: hosszú, meleg volt az ősz. Most úgy tűnik, vége a nyárias napoknak, hűl a levegő, így lakásunkat is be kell fűteni. Ideje számba venni, miként spórolhatunk az energiával.
A szobákat ne fűtsük 21 foknál magasabb hőmérsékletre, inkább vegyünk fel egy meleg pulóvert, mert egy fokkal magasabb hőmérséklet akár hét százalékkal is emelheti a fűtésszámlát.
- Kapcsoljuk ki a fűtést éjszakára, illetve ha senki nem tartózkodik napközben a lakásban. Állítsuk alacsonyabb hőmérsékletre a termosztátot, mielőtt munkába indulunk!
- Ha fűtőberendezést vásárolunk, válasszunk energiatakarékos típust!
- A készülékek rendszeres tisztítása meghosszabbítja élettartamukat és alacsonyabb enegiafelhasználást eredményez.
- Szellőztetésnél ne hagyjuk sokáig nyitva az ablakot, mert a meleg hamar kimegy, és a felfűtés nagy energiát emészt föl. Érdemes gyors kereszthuzattal felfrissíteni a levegőt.
- Csak ott legyen világos, ahol vagyunk!
- Amikor kimegyünk a szobából, ne legyünk lusták vagy figyelmetlenek, oltsuk le a villanyt! Ne égessük fölöslegesen, mert egy száz wattos égő napi egyórai használata 1500 forintba kerülhet évente.
- Azokban a helyiségekben, amelyekben napi négy óránál többet tölt a család, cseréljük energiatakarékosakra az izzókat! Ezek ötször kevesebb áramot fogyasztanak és nagyobb az élettartamuk is.
- Olvasáshoz használjunk asztali vagy olvasólámpát! A legjobb megoldás a természetes fény. Helyezzük úgy el a bútorainkat, hogy a használatukhoz szükséges fény érje őket.
Fürdés, zuhanyozás, mosogatás
- Amikor beszappanozzuk magunkat, zárjuk el a vizet, ne folyjon fölöslegesen! Fogmosásnál, borotválkozásnál se hagyjuk folyni a vizet, mert napi 8-10 litert is elfolyathatunk.
- A csaptelepeket tartsuk tökéletes állapotban, hogy ne folyhasson el víz azért, mert csöpögnek.
- Állítsuk be úgy a bojlert, hogy elegendő víz legyen a tisztálkodáshoz, mosogatáshoz, de a víz ne legyen forró!
- Ha egy napnál hosszabb időre hagyjuk el az otthonunkat, kapcsoljuk ki a bojlert!
- Tusoljunk, a zuhanyozáshoz kevesebb víz kell, mint a fürdéshez.
- Bojlervásárlásnál energiatakarékos készüléket válasszunk!
Mosás, szárítás
- A mosógépben legyen mindig megfelelő mennyiségű ruha!
- Amíg lehet, szárítsunk a szabadban, szárítógépet csak akkor használjunk, ha meg tudjuk tölteni. A gépet használat után azonnal kapcsoljuk ki!
Főzés, sütés
Az edény mindig fedje le a lángot vagy főzőlapot, hogy ne menjen kárba az energia. Ügyeljünk rá, hogy a fedő pontosan illeszkedjen, mert így ötször kevesebb idő alatt elkészülhet az étel. Az elektromos főzőlapot és sütőt 5-10 perccel az étel elkészülése előtt kikapcsolhatjuk, így a maradék hő is hasznosul.
- Ne nyitogassuk a sütőt, ha nem szükséges, mert sok hőt veszít.
Szórakoztató elektronika
- A mobiltelefon töltőjét mindig húzzuk ki, miután feltöltöttük a telefont!
- Elemes készülékeinkbe vásároljunk tölthető akkumulátorokat!
- A készenléti üzemmód is fogyasztja az áramot. Egy nyomtató évi 4-5 ezer forinttal rövidít meg minket, ha napi 24 órán keresztül be van kapcsolva. A számítógépet, nyomtatót, televízót, DVD-t áramtalanítsuk, ha nem használjuk!