Szörnyű esetek bizonyítják, hogy a hatóságok lassan reagálnak a gyermekbántalmazásra. Mire a kicsiket kiemelik a családból, már örökre nyomot hagyó megpróbáltatásokat élnek át.
Májusban elsőként számolt be a Bors az ép ésszel felfoghatatlan szigetszentmiklósi esetről. A letartóztatott szülôk – K. Rudolf és H. Anita – a vádirat szerint éheztették 8, 9 és 10 éves gyermekeiket, máskor rovarokkal, patkányhússal etették, rendszeresen verték és gyakorta megerőszakolták őket. A gyerekeket tavaly januárban emelték ki a családból, nevelőszülőnél helyezték el őket, aki a kicsik által elmondottak hatására feljelentést tett. A párt ezután fogták el. Vajon hogy lehet, hogy sem a helyi védőnői szolgálat, sem a gyámhivatal nem lépett korábban?
A Velvetnek nyilatkozott a gyerekek iskolájának igazgatónője. – Négy évünkbe került, hogy végre nevelőszülőkhöz kerüljenek a gyerekek. Az iskola mindent megtett, amit lehetett: családlátogatás, rendőrségi ügyintézés, ruhagyűjtés, tetűirtás, gyámhatóság, családsegítő értesítése, de csak jelzési jogunk van – mondta dr. Kiss Anna.
A Bors a Szigetszentmiklósi Polgármesteri Hivataltól azt kérdezte: valóban négy évbe telt, mire intézkedtek? A hivatal csupán szűkszavú közleményt adott ki: „Az érintett kiskorúakat a gyámhivatal 2012 januárjában átmeneti nevelésbe vette. A híresztelésekkel ellentétben az önkormányzat, a védőnői szolgálat és a gyermekjóléti szolgálat munkatársai minden jogkörükben álló intézkedést megtettek a kiskorúak érdekében, jelenleg büntetőeljárás van folyamatban.”
A Pest Megyei Kormányhivatal szerint a jegyzőtől 2011 júliusában érkezett jelzés alapján a városi gyámhivatal „haladéktalanul megkezdte a körülmények felmérését, és elrendelte a gyermekek átmeneti nevelésbe vételét”. Az ügy alapos feltárását indokoltnak tartja Székely László ombudsman is, aki sürgősséggel indított vizsgálatot a történtek miatt.
Megrontotta három gyerekét Cs. Beáta
Nem egyedi eset, hogy a hivatalok észlelik a bajt, hosszú ideig mégsem történik semmi. Májusban hét évre ítélték az erdőkertesi Cs. Beátát, aki három gyermekét rontotta meg, a negyedik, a legkisebb esetében nem tudták bizonyítani a bűncselekményt.
Egy erki asszony 2009 januárjában halálra éheztette a kislányát. A vádlottak padján ült a helyi védőnő is, őt végül felmentették a mulasztás vádja alól.
Az alapvető jogok biztosának felszólítására a cikket 2014 április 29-én az Adatvédelmi Irányelv 2. cikk a) pontja alapján módosítottuk.