Aktuális

Durva lesz a gyerek a fenekeléstől

S. D., Hu-Zo

Létrehozva: 2013.10.30.

Még azok a szülők is elfogadhatónak tartják a kisgyermek elfenekelését, akik egyébként a verés ellen vannak. Most egy kísérlettel kimutatták, hogy a popsipacsi agresszívvé teszi a gyereket.

Azok, akiket ötéves koruk előtt elfenekeltek, nagyobb eséllyel lettek agresszívek, illetve hajlamosabbak az iskolai szabályok áthágására – akár alkalomszerű, akár rendszeres fenyítésről volt szó. Elizabeth Gershoff, a Texasi Egyetem neveléstudományi szakértője ezt azzal magyarázza, hogy az ütés, bárhová irányul is, agresszív problémamegoldási modellt ad.

– Nem értek egyet a testi fenyítéssel, legyen szó akár egy fenékre csapásról, pláne öt éven aluli gyerekek esetében – szögezte le Fábián Katalin, a Magyar Óvodapedagógiai Egyesület elnöke. – Minden helyzetet meg lehet oldani, kérdés, hogy a szülők mennyire türelmesek – vélekedik. A gyermekpszichológus azt mondja: a gyermek későbbi agresszív viselkedése azt mutatja, hogy mit kódoltak belé a szülei.

– Természetes, hogy a gyermek agresszíven lép majd föl egy adott helyzet megoldása érdekében, ha a szülei nála is így cselekedtek. S itt nem csak a testi fenyítésre kell gondolni: az erős, indulatos hang, az ijesztő gesztikuláció ugyanúgy félelmet gerjeszthet, lehet, hogy rosszabb két pofonnál is – fejtette ki Királymezei Ágnes, aki ugyanúgy elzárkózik a testi ­fenyítés bármely formájától.

– A szülő tehetetlenségét jelzi, ha odáig fajul a dolog, hogy kezet emel a gyerekre, ez az ő személyiségéből eredő probléma, következésképp önmagát kell nevelnie. 

Mit tegyünk?

A gyermekpszichológus szerint az a fontos, hogy a gyermeket kizökkentsük a „mókuskerekéből”.

– Megtanulja, milyen viselkedése milyen reakciót vált ki, és ezzel operál. Újra meg újra elköveti ugyanazt, ha tudat alatt bosszantani akarja a szülőt. Ezt a mókuskereket addig fogja hajtani, amíg ki nem zökken belőle. Ha a szülő letérdel a gyermek elé, határozottan megfogja a két vállát, és megrázza kicsit, szó szerint kizökkentheti. A lényeg, hogy legyen olyan eszköz a tarsolyban, amitől a gyermek megérti: „ez a mókuskerék nem forog tovább”.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek