Hazavihették a szülei tegnap a 23 hétre, 490 grammal született Flórát. Ha kivárja idejét, a napokban született volna. Százhuszonkét napot töltött a kecskeméti kórházban, ahonnan egészségesen, 2150 grammal és 45 centiméter hosszúsággal adták ki a családjának.
Csodát tett dr. Kelemen Edit. Ezt mondják a szülők, akik tegnap hazavihették a június 15-én 490 grammal született kislányukat. Flóráról a fejlett skandináv országokban is lemondtak volna, azonban a tavaly Aranyanyu-díjjal kitüntetett doktornő és csapata elszánta magát a küzdelemre, és győzött. – Flórának egy évben kétszer ünnepeljük majd a születésnapját: nemcsak június 15-én, hanem október 16-án is – mondta a boldog édesapa, Banó Csaba.
Banóné Fehér Mónika október 7-re volt kiírva, azonban június 13-án, terhessége 23. hetében megindult a szülés egy fertőzés miatt. – Komoly szakmai kérdés, hogy hányadik betöltött terhességi hét után menthető meg egy baba élete. A skandináv országokban például a 27. hétnél korábban születettek esetében nem tesznek aktív lépéseket. Flóra esetében a természetes szülést negyvennyolc órán keresztül sikerült infúziókkal visszatartanunk, majd ezt követte egy nagyon hosszú, intenzív koraszülött-ellátás – mondta el a Borsnak dr. Steinmetz György, a szülészeti-nőgyógyászati osztály főorvosa.
A fél kilónál is kisebb apróság a Kecskeméten csodatévőként emlegetett dr. Kelemen Edit Aranyanyu osztályára került. A doktornő szerzett be adományokból egy négymillió forintot érő lélegeztetőgépet, amit Flóránál használtak először. – Amit itt mi Kelemen doktornőtől és az egész csapatától kaptunk, soha nem tudjuk majd meghálálni – sírta el magát Banóné Fehér Mónika, amikor karjába vette 2150 grammosra nőtt kislányát. – Nem csak Flóra, Csabával mi is rendkívül sok energiát kaptunk tőlük, ami segített, hogy végigcsináljuk ezt a százhuszonkét napot.
– Ahhoz, hogy Flóra most hazamehessen, nagyon sok minden kellett – hárítja el a szülők hálálkodását Edit. – A szülész kolléga mindent megtett, hogy a kicsi életben maradási esélyeit növelje. Kellett Flóra, aki nagyon-nagyon élni akart, és kellettek az osztályon a nővérek, akik iszonyatosan sok munkával életben tartották. De kellett hozzá az édesanya is, aki az első perctől kezdve mindennap friss anyatejet hozott a kisasszonynak. Segítette a munkánkat az új lélegeztetőgép is.
Talán még a szülőknél is jobban várta Flórát nővérkéje, a 6 éves Zsófi. Aranyanyu rá is gondolt: aranyérmet adott át a kislánynak, díjazva, hogy négy hónapon keresztül türelemmel viselte, hogy szülei a kishúga életéért küzdenek. Elsőként Zsófi vehette karjaiba Flórát. – Ha kétéves lesz, megtanítom rajzolni, hároméves korában pedig biciklizni. De az biztos, hogyha nagyobb lesz, akkor tíz napból nyolcat ő alszik az emeletes ágy felső részén – szorította magához Zsófi a kistestvérét.
Ezen a képen Flóra alig egy hónapos. Gépek tartották életben
A napok is számítanak
Ilyen korai időszakban, ilyen pici súllyal született gyermek ritkán marad életben – mondta el lapunknak dr. Tahy András szülészorvos. – Nagyon intenzív ápolásra és kezelésre van szükség.
A szervek ugyanis ekkor már fejlődésben vannak, de még sérülékenyek, rendkívül sok a rizikó. Legtöbbször császármetszéssel emelik ki a babát, mert rendkívül sérülékeny, és azonnal intenzív ápolást kell kapnia: gyógyszeres kezelésre, gépi lélegeztetésre és táplálásra van szüksége, ami akár napi több millió forintba is kerülhet – sorolja az orvos.
Hozzáteszi: nagyon fontos a megelőzés, de rendszeres ellenőrzés és kiemelt gondozás mellett is bekövetkezhet ilyen korai szülés. Nemhogy a hetek, de a napok is számítanak: a 26. héttől már sokkal több az esély a koraszülött életben maradására.