Munkaidőben sörözni? Ez aztán az irigylésre méltó foglalkozás! Nánásiné Csécsei Erzsébet, a Borsodi Sörgyár minőségbiztosítási osztályának vezetője hivatalból iszik – persze csak kóstolásnyit.
Ha valakit megkérnek, hogy válassza ki a három legélvezetesebb foglalkozást, a sörkóstolóé biztosan közte lenne. Nánásiné Csécsei Erzsébetnek, a Borsodi Sörgyár minőségbiztosítási osztályvezetőjének ily módon sok irigye van. Persze a különféle tételek minősítése, kóstolása sem fenékig tejfel – vagy mondjuk inkább, sör.
– Kollégáimmal együtt napi rutinként kóstoljuk a söröket, ami nagy odafigyelést kíván. Napi 8–10 tétel is terítékre kerül – avat be munkájába Erzsébet. Nemcsak a kész söröket ízlelgeti, hanem a különböző munkafázisokban lévőket is, így a sörlevet, az erjedés közbeni sört és az ászoksört.
Utóbbi különösen azért fontos, mert hiba esetén le kell állítani a további technológiai fázisokat. Erzsébet több évtizedes szakmai tapasztalata okán legalább 15–20 féle ízt képes felismerni a sörökben.
– Az ízhibák beazonosítására többféle módszert is alkalmazunk. Az egyik legfontosabb, amikor egy adatlapon jellemezzük, illetve pontozással minősítjük a söröket. Legalább heten, de inkább többen kóstolunk, előtte egy órával már nem szabad étkezni, dohányozni, kávézni.
A fiatalok oktatására ízhibás sörmintákat készítünk, hogy megtanulják felismerni a gyártási hibákat. A kóstolás mellett számtalan egyéb eljárásban is vizsgáljuk a sörök minőségét – teszi hozzá Csécsei Erzsébet, aki munka után is szívesen megiszik egy korsó Borsodit a családjával.
Tipikus sörhibák
Az oxidáció eredményeként édeskésebbé, picit muskotályossá változhat a sör íze. Akkor oxidálódhat a sör, ha melegben, napfényes helyen hosszabb ideig tárolják. Elsősorban az üveges sörökkel fordul ez elő. A másik tipikus hiba, ha keserűbb vagy kevésbé keserű a sör a szükségesnél, ez elsősorban a komló mennyiségétől függ.