Isiguro Hirosi feje kézipoggyászként érkezett meg, amikor vendég-előadóként Amerikában kellett előadást tartania. Hihetetlen? Pedig – félig – igaz. A japán tudós egy olyan eljáráson dolgozik, amellyel képesek lehetünk agyunk teljes tartalmának tárolására.
„A tudomány ötven éven belül képes lesz megadni a halhatatlanságot, legalábbis szellemiek terén” – hangoztatja Isiguro, aki szerint így az ember teljes intellektusa megőrizhető az utókor számára.
A bizarr elképzeléshez vezető út egyik állomásaként az Oszakai Egyetem ifjú professzora egy élethű robottestet rendelt meg önmagáról, és azt küldte el maga helyett egy amerikai előadására. A fejét például egyszerű kézipoggyászként vitte el a technikus, aki az előadóteremben aztán egyszerűen összeszerelte a „vendégelőadót”, és a szerkezet valósághű szájmozgással, magnóról megtartotta az előadást. Mindez persze egyelőre csupán játéknak tűnik, ám a tudós szerint hamarosan képesek leszünk akár a teljes agyi tartalmat áttenni egy-egy adathordozóra.
Ennek akkor lehet igazán jelentősége, ha képesek leszünk kommunikálni is egy olyan valakinek az agyával (legalábbis annak gondolataival), aki már nem él. Isiguro nem egyszerűen azt szeretné, hogy egy-egy kiváló tudós agyának tartalmát rámentsük egy adathordozóra, hanem, hogy az elmentett tudáson túl képesek legyünk életre kelteni a már elhunyt emberek gondolatait.
E nélkül az agyi halhatatlanság csupán annyit jelent majd, hogy a kiváló elmék által birtokolt gondolatokat eltároljuk. Ez könyv, film, számítógépre vitt tartalom formájában már most is megvalósul. Isiguro Hirosi forradalmi elképzelése szerint azonban néhány évtizeden belül a halhatatlanná tett elmék képesek lesznek a hús-vér emberekkel való kommunikációra. Így akár arra is, hogy az újabb és újabb problémák megoldásába bevonjuk őket.
Nos, hogy bármikor is lehetséges lesz-e társalogni egy halott tudós „agyával”, az még a jövő zenéje; azonban ha Isigurót látjuk és halljuk, akkor kezdjünk el gyanakodni, hogy ez valójában nem is ő, hanem csak egy tátogó robot.
Miért jelentős?
Isiguro kutatásai elősegíthetik a kommunikáló robotok nagy mértékű fejlődését is. Hiszen ha az emberi agyban elraktározott tudást sikerül számítógépre vinni, és később bármiféle aktivitásra rábírni, akkor ugyanezt a mesterségesen felépített intelligenciákkal is megtehetjük. A kommunikáló robotokhoz felé vezető úton tehát a legfontosabb lépés éppen a tárolt adatok önálló éltre keltése lenne.