Hallgattak, közben mégis beszéltek a perbe fogott főrendőrök a 2006-os zavargásokról. Ártatlannak tartják magukat, de akkor ki a felelős? A miniszter számlájára írható a brutális székházostrom?
8.30 A bíróság előtt. Radikális fiatalokk várják a főrendőröket. Dobozi Józsefnek búgó hangon súgják a fülébe: féreg vagy! Dobozi a Rendészeti Biztonsági Szolgálat vezetője volt, az ügy harmadrendű szereplője.
8.45 A bírósági folyosón. Bene László szürke öltönyben érkezik. Az egykori országos főkapitány külföldön volt a székházostrom idején. Szúrós tekintettel néz maga elé. Láthatóan zavarja a felhajtás, a kamerák hada.
9.00 A tárgyalóban. Bene neve áll a vádirat elején. Nem tesz vallomást, de beszél néhány részletről. 2006-ban járunk. Egy tehetetlen rendőrség képe bontakozik ki, amikor egy utcai igazoltatás is maga lehetett a kihívás. Bene szerint néhány hét alatt gatyába rázta a szervezetlen szerveze-tet. Láthatóan megviselték az elmúlt évek. Inkább tűnik aggódó nagyapának, aki kalácslopásba keveredett ovis unokáját védi, semmint a rendőrség egykor teljhatalmú tábornokának.
9.40 Gergényi Péter jön, pilóták térképészeti táskáját lóbálja a kezében. Kockás öltöny, fehér ing, rózsaszín nyakkendő. Kissé előrehajolva nyújtja át a bírónak az iratait. Ő sem tesz vallomást, de azért az kiderül: a titkosszolgálat is hozta a formáját.
– Zéró információt kaptunk tőlük – mondta a volt budapesti főkapitány, ami azt jelenti, hogy Bene azért utazott el a székházostrom előtti napokban, mert a titkosszolgák békés ősz képét vetítették előre jelentéseikben. Gergényi már a nyomozás alatt kijelentette: semmire sem emlékszik, ilyen az emberi memória.
Hogy akkor ki hibázott, ha eddig mindenki ártatlannak tartja magát? Többször szóba került az akkori igazságügyi miniszter, Petrétei József neve, aki – hathatós főrendőri segédlettel – békés választási tüntetésnek nyilvánította a székházostromot megelőző demonstrá-ciókat. Petrétei tanú lesz az ügyben.
Még több hírért kattintson Facebook oldalunkra!