PET-palackokra, italoskartonokra, alumíniumdobozokra és üvegekre, de még a joghurtosdobozokra is 30 forintos betétdíjat akar kivetni a kormány, bár a szakember szerint ez nem megy máról holnapra.
Évente több mint 60 ezer tonna pillepalackot dobunk ki, ami még akkor is óriási helyet foglal el, ha összelapítjuk, ráadásul nem bomlik le, így hosszú távon szennyezi a környezetet. A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) ezzel indokolja, hogy be akarja rájuk vezetni a betéti díjat.
– Milliárdokat lehetne spórolni, s további milliárdokkal lehetne gyarapítani az államkasszát – indokolja a javaslatot Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár. – A betétdíj bevezetésével megoldódik ezen szennyező anyag sorsa, mivel utána remélhetőleg nem fogják eldobálni a palackokat.
Illés a Magyar Hírlapnak nyilatkozva elmondta: tízmilliárd forintot szánnak a betétdíjrendszer bevezetésére. A kiépítése azonban a csomagolóipari szakmai szervezetek szerint legalább 20-25 milliárdba kerül, és évente 10-12 milliárdot emészthet fel a működtetése.
Baka Éva, az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés ügyvezető igazgatója úgy tudja, hogy legalább két év, amíg élesítik a betétdíjas rendszert.
– Tejes és gyümölcsleves italoskartonokról nincs szó. A szakmai tanulmányok nagy része a PET-palackokról szól – mondta Baka Éva a Borsnak. – Ugyanakkor az egyik legfontosabbról, az eldobható üvegekről nem esett szó. Az üvegekkel kapcsolatos uniós kötelezettségét Magyarország még nem teljesítette. Se szeri, se száma az eldobható boros- és tömény szeszes üvegnek. Ezekre volna érdemes betétdíjat kivetni – húzta alá a szakértő.