Aktuális

A rendszerváltás után hanyatlás várt a Vidámparkra

Bencze Brigitta

Létrehozva: 2013.09.29.

175 év után végleg bezár Európa legrégebbi szórakoztató parkja, a Fővárosi Vidám Park. Háromrészes sorozatunkban felidézzük a legérdekesebb eseményeket.

A második világháború után az első szabad május elsejét már a Ligetben ünnepelték a tömegek, az Angol Parkban ezen a napon nem volt belépődíj. A mutatványosok újra megrohamozták a régi szórakoztató városrészt: a bódékat újra felhúzták, alig két hét alatt renoválták a lebombázott Hullámvasutat.

Miután az Angol Park szovjet fennhatóság alá került, a bajor mulatós helyett orosz katonazenét játszottak. A vurstlit ugyan megtarthatták a bódétulajdonosok, de csak ideig-óráig: 1950-ben államosították és egybevonták az Angol Parkkal. A kettő közötti kerítést lebontották, és az egybevont terület neve Vidám Park lett.

Megszűntek a kedvelt szórakozóhelyek, eltüntették a bizarr, de népszerű liliputi színházat is. A vurstlinak, avagy „a 28-as parcellának”, ahogyan a rikító színfoltot hívták, szinte minden tégláját eltüntették: a harsány színeket diszkrétre festették, aszfaltot kapott, kicsinosították. Rá sem lehetett ismeri a bohém vurstlira vagy az elegáns, korabeli Angol Parkra: a Vidám Park – az orosz Gorkij Park mintájára – modern szórakoztató központtá alakult. A látogatók is kicserélődnek: már nem a csodabogarakért és nem is a mulatókért, hanem a játékokért járt a közönség a Ligetbe.

A hatvanas években volt a legnépszerűbb. Miután azonban több tragédia is bekövetkezett – leégett a Hullámvasút, ketten kizuhantak az óriáskerékből és súlyosan megsérültek – a Vidám Parkot 1967-ben önállósították. Az önálló gazdálkodás meglepően jól sikerült: a park soha nem látott fejlődésnek indult.

Betörtek az elektromos játékok. Rájöttek: ha lefedik, téliesítik a játékokat, nem csak nyáron, télen is nyitva tarthatnak. Egymás után érkeztek a külföldi játékok, köztük a híres Ciklon. 1979-ben egy őrült piromániás felgyújtotta az Elvarázsolt Kastélyt – teljesen újra kellett építeni –, 1991-ben a népszerű Western falu égett le.

Bár igyekeztek lépést tartani a korral, és az emberek szerették a Vidám Parkot, a rendszerváltozás nem tett jót neki. Az 1990-es évek elején megvonták a Vidám Parktól az adókedvezményt, a régi játékok elöregedtek, az újak viszont horrorösszegbe kerültek: a Piratot 900 ezer, míg a Break Dance-et másfél millió német márkáért vásárolták meg. A Vidám Park azonban hiába nyerte el hétszer a Kiváló Vállalat címet és kapott ugyanennyi miniszteri dicséretet, egyre kevesebben jártak oda. 

Aztán megjelentek az első rémhírek a Vidám Park megszüntetéséről, de a halálos ítéletet idén mondták ki: csak a négy műemlékjáték, a Hullámvasút, az Óriáskerék, a Barlangvasút és a Körhinta maradhat. A területet az állatkert kapja meg. Egyelőre nem tudni, hogyan alakul a három évszázadot látott szórakozóhely jövője, csak remélni lehet, hogy – mint eddig a történelem során mindig – valahogy, valahol tovább él az egykori tarka vurstli, az elegáns Angol Park és a szórakoztató Vidám Park. Nekünk már most hiányzik…

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek