175 év után bezár Európa legrégebbi szórakoztató parkja, a fővárosi Vidám Park. Háromrészes sorozatunkban felidézzük a legérdekesebb eseményeket.
A 19. század végére a Vurstlit belakták a mutatványosok, előadók, attrakciók. Ezért a város vezetése úgy döntött, kihasználja a Liget népszerűségét, és az államalapítás ezredik évfordulójára felépítették a mai Vidám Park és állatkert területén Ősbuda várát. A hatalmas szórakoztatókomplexum azonban nagy veszteséggel zárt, 1908-ban pedig tűzveszélyesnek nyilvánították.
Ugyanebben az időben érkezett Pestre a bajor Meinhard família. Azonnal észrevették a Ligetben és a Vurstliban lévő lehetőségeket, és a Széchenyi fürdő háta mögött megépítették a mai Barlangvasút ősét, a Sárkányvasutat, majd a Siklót, a népszerű mulatót, az Alpesi falut, az Elvarázsolt kastélyt és a Hullámvasút első verzióját, az Amerikai Magasvasutat. Ez már jóval igényesebb szórakozási lehetőséget jelentett, mint a szomszéd Vurstli. A közönség rákapott Menhardék szórakoztatóközpontjára.
Ezek után az artistákat, tűznyelőket és a vurstlis csodabogarak és komédiások bizarr gyűjtőhelyét lassacskán felváltották a játékok, szórakozóhelyek és mulatók, közülük is a legnépszerűbb az Alpesi falu, ahol bajor sört mértek, hozzá pedig bajor táncokat húzott a tiroli zenekar.
A Varietészínpadon mulatságot és művészeti előadást is tartottak, az Egyiptomi faluban a szórakozás mellett tanulni is lehetett. Ezzel elérkezett a valaha fényes Vurstli sötétebb korszaka: cselédek, katonák, vékony pénzűek jártak csak ide, a középosztálybeli közönség már az Angol Parkba járt, ahol árnyas, körbekerített parkokban sétálhattak és igényes játékok között válogathattak.
Az első világháborút és az azt követő válságot megsínylette mind a Vurstli, mind pedig az Angol Park. Elindult a víkendmozgalom és a túrázás divatja. 1925-ben jött a rémhír: a Vurstlit át akarják telepíteni. Az emberek ekkor megint visszatérnek a Ligetbe, a mutatványosok pedig soha nem látott bizarr műsorokkal rukkolnak elő, hogy megtartsák a közönséget: koplalóversenyeket rendeznek – voltak, akik kómába estek –, új játékokat telepítenek. De hiába: még ebben az évben elrendelik a Vurstli lebontását, ami persze emberi tragédiákkal járt együtt.
Zettner István cukrász például búcsúlevélben köszönt el imádott Vurstlijától: „Itt kezdtem a kenyérkeresetemet, nem bírok máshol élni, inkább meghalok!”, majd a költözködés előtt felvágta az ereit. A Vurstli végül egyetlen utcácskába szorult az Angol Park mellett.
A százéves jubileumra tömegek érkeztek, de a második világháború tönkretett mindent: az emberek alig jártak szórakozni. A bombázás kárt tett a mutatványos soron, az Elvarázsolt kastélyt és a Hullámvasutat is találat érte, a népszerű mulatók helyére katonákat szállásoltak el. Véget ért a békebeli hangulat.