Vakarhatja a fejét a család pénzügyminisztere: a tanévkezdés nem csak az általános és középiskolás gyerekeket nevelő szülőknek, de azoknak is sokba kerül, akiknek a csemetéje oviba vagy főiskolára indul.
Mekkorát nőtt ez a gyerek! – szól a rokon, és augusztus végén egészen más hangsúllyal a szülő. A vakáció idején még elment a mástól levetett holmi vagy a kinőtt póló, de iskolába rendes ruhában kell elindítani a gyereket, akire többnyire már nem jó a tavasszal hordott nadrág, cipő, tornaruha. Ám nem csak a ruhatár cseréje miatt kell a családnak nyakába vennie a várost.
Tornafelszerelés, tisztasági csomag, váltócipő és csoportpénz már az óvodákban is kell, a suliban ehhez még hozzájönnek a tanszerek és tankönyvek, hogy az esetleges különórák kiadásairól ne is beszéljünk. A lista változik, ám a végösszeg nem csökken a közép-, illetve felsőoktatásban részt vevőknél, akiknek nemcsak drágább tan- és nyelvkönyvekkel, de az esetleges kollégiumi vagy albérleti díjakkal is számolniuk kell.
Vassné Baranyi Beatrix óvodába indítja az ikreit. – Amit Szonja kinő, az még jó lehet Zorkára, ő a kisebb termetű. Ezzel együtt is szinte minden kiadás duplázódik a szeptemberi ovikezdéssel. Lábbeliből rögtön kétszer három pár kell – számol az anyuka. – Egy normális bőr, egy lazább, sportosabb kintre és egy sarokemelős szandál bentre. Ez 30 ezer forint fejenként.
Cipőt nem szívesen veszek használtan. Két kabát, három-négy nadrág, öt-hat póló és ugyanannyi fehérnemű legalább ugyanennyibe kerül. Merthogy így elég hetente egyszer mosni, s van biztonsági tartalék is. Aztán ott van még a csoportpénz, ez tavaly havi 500 forint volt gyerekenként, a tisztasági csomag, amibe nemcsak vécépapír, szalvéta és papírzsepi, de törlőkendő, fogkrém és fogkefe is kerül, kábé 2500 forintért.
A 3000 forintos tornacucchoz idén úszáspakk is hozzájön négyezerért, az oktatás pedig előreláthatóan havi hatezret visz majd el, de fontos, hogy megszerezzék a vízbiztonságot. Ehhez jön még a fejenként 2500 forintos kézművescsomag. Vagyis nálunk az ovikezdés összesen közel 150 ezer forintba kerül.
A négygyermekes Szalay házaspárnál a legkisebb csemete már az általános iskola alsó tagozatába jár, de akad gimnazista és két egyetemista is a családban. Mariann, az édesanya ilyenkor augusztusban szintén nagy számolgatásba kezd.
– Botondnál az alsós tankönyvek 15 ezer forintot tesznek ki, a gazdaságos füzetcsomag és tanszerek árát 5000 forintra saccolom. Iskolatáska már 4000-ért is akad, de abból nem szabad ócskát venni, mert a gyerek naponta nagy súlyt cipel benne. Míg a komolyabb modellekért 20-30 ezer forintot is elkérnek, nekem sikerült 7500 forintért találnom egy jót.
Az osztálypénz szerencsére csak 500 forint, a tisztasági pakk is egy-kétezerből kijön, de a tesicsomag 3000-4000 forintos költségével is számolnunk kell. Ha nem lennének unokatestvérek, akiktől ruhákat örököl, akkor a nyáron kinőtt ruhatár lecserélése további 10 ezret vinne el a legolcsóbb helyen is. A gimnazista Kinga tankönyvcsomagja 20 ezer forint körül lesz, s bár ő már nem növi ki a ruháit, muszáj divatosan és változatosan öltözködnie, ha nem akar kilógni a sorból. Nadrágokra 20, cipőre 15, kabátra 10 ezer forintot számítok.
Ákos most kezd a Közgázon, nem lepődnék meg, ha alsó hangon 30 ezer forintot tennének ki a tankönyvei, de erről még nem kaptunk pontos tájékoztatást. A gólyatáborról viszont igen, az 22 ezret kóstál. Réka az ELTE-re jár, ott jórészt fénymásolatokból tanulnak. Mindent összevetve komoly pénz lesz ez, még úgy is, hogy a munkahelyemen az általános iskolás és a gimnazista után 15-15 ezer forintos iskolakezdési támogatást kapok Erzsébet-utalványon – tette hozzá az anyuka.
Ha szívesen segítene olyanokon, akiknek nem futja iskolaszerre, a borsonline-on keresztül is megteheti: kattintson ide és küldjön csomagot a rászoruló gyerekeknek.