Fényvédő szerek nélkül ma már veszélyes lehet a napra menni, hiszen igen gyorsan leéghetünk. A boltok polcain számtalan termék sorakozik, nehéz köztük a választás, sokan nem tudják, mi alapján döntsenek.
– A napvédőkben a faktorszám azt mutatja meg, hányszorosára növeli a szer a védettségünket – magyarázza dr. Nagy Katalin bőrgyógyász.
A termékekben általában két szűrő van, a kémiai szűrők az UV- sugarak elnyelésével, a fizikai szűrők az UV-sugarak visszaverésével fejtik ki hatásukat. Az, hogy mit vásároljunk, függ attól is, hogy milyen a bőrünk és hova megyünk.
A bőr- és szemszín alapján négy típust különböztetünk meg, a nagyon szőke kék szeműtől a sötét szemig és kreol bőrig. Vízparton magas faktorszámra van szükség, mert a víz visszaveri a nap sugarait. Fa alatt is barnulhatunk, mert a fű is visszaveri a napot. Korábban 100 volt a legmagasabb faktorszám, de ez a skála túl bonyolult volt, ezért ma már az 50 a legmagasabb érték, ami a nagyon fehér bőrűeknek ajánlható.
Száraz bőrre zsírosabb terméket, krémet, olajat, zsíros bőrre tejet érdemes kenni. Az sem mindegy, gyerek vagy felnőtt használja a napvédőt. Felnőtt használhat gyerek napozót, fordítva nem. Gyerekeknek csak fizikai szűrős ajánlható. Fél órával azelőtt, hogy napra megyünk, kenjük be magunkat, mert ennyi időre van szükség, hogy a szerek kifejtsék hatásukat.
Nem érdemes vagyonokat költeni márkás termékekre. A patikában kapható szerek gyógyszergyári minőségűek, olyan vivőanyagokat tartalmaznak, amelyek nem váltanak ki allergiát. A bőrgyógyász szerint ezeknek a feltételeknek ma még nem minden kereskedelemben kapható napvédő készítmény felel meg. A patikai szerek mellett szól az is, hogy szakembertől kérhetünk tanácsot vásárlás előtt.