Tragikusnak ítélték meg jelenlegi életminőségüket a magyarok egy nemzetközi kutatásban, mely szerint a világ számos országa közül itt a legboldogtalanabbak az emberek. A magyar kormány szerint azonban erről szó sincs.
Nincsen a világon boldogtalanabb nemzet a magyarnál – ez derült ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) nemzetközi felméréséből, amely azt vizsgálta, hogy a különböző országokban mennyire elégedettek az életük minőségével az emberek.
Magyarországon sok a meló, de kevés a pénz, s azt a keveset is leginkább adósságaink törlesztésére költjük el. A felső tízezer és az szegényebb rétegek között pedig akkora szakadék keletkezett az elemzés szerint, amin még helikopterrel is nehéz lenne átkelni: a leggazdagabb húsz százalék átlagjövedelme a négyszerese a legszegényebb húsz százaléknak. Ezen tényezők együttes eredménye, hogy a magyarok immáron hivatalosan is a Föld legelkeseredettebbjei.
– A magyarok mindig is hajlamosak voltak a panaszkodásra. De az tény, hogy az utóbbi pár évben olyan sokat kellett húzniuk az embereknek a nadrágszíjon, hogy már sehogy sem tudnak mosollyal tekinteni a jövőbe – fejtette ki Nagy Béla boldogságszakértő és motivációs tréner.
– Hogy az ember boldognak érezze magát, célt kell kitűznie maga elé, amiért fontos számára az előbbre jutás, mint például a munka vagy a gyermek. Ha ezeken a célokon útközben kényszerből változtat, akkor feszültség keletkezik. Manapság pedig túl sok olyan külső körülmény jelentkezik, ami az embereket eltéríti eredeti céljuk elérésétől – mondta Nagy Béla. Hozzátette: annyi változást kellett feldolgozniuk a magyaroknak, hogy szerinte a jövővel kapcsolatos biztonságérzetük a minimálisra csökkent.
– Pedig a nehéz körülmények – mint az anyagi bizonytalanság – nem feltétlenül kellene, hogy boldogtalanná tegyék az embert. Elég csak másképpen felfogni a dolgot, és úgy értelmezni, hogy ez egy új kihívás, amit csak akkor lehet sikeresen teljesíteni, ha az ember rátesz még egy lapáttal, és mosolyogva, de keményen veszi az akadályokat – húzta alá a szakember.
De vajon mit gondol az OECD megállapításáról egy politikus, aki a jelenleg kormányzó párt soraiban foglal helyet?
– Ez egy nagyon szomorú hír, de sajnos valóban így van. Magyarország évek óta hátul kullog a hasonló felméréseken, aminek több oka is van – kezdte Révész Máriusz fideszes országgyűlési képviselő a Borsnak. – Egyrészről gazdasági, hiszen évek óta stagnálunk, miközben a terhek csak nőttek. Például a devizahitelek. Nem könnyű boldognak lennie annak, aki fizeti az autója megnövekedett törlesztőrészleteit, majd utána elgurul a benzinkútra, és meglátja a benzinárakat – taglalta Révész, aki szerint egyúttal nem csak az anyagiak befolyásolják negatívan a köz hangulatát. Szerinte az is közrejátszik, hogy magas a magyar válások száma.
– Az is érdekes, hogy az életszínvonalban tőlünk elmaradó országokban boldogabbak az emberek. Ez annak köszönhető, hogy ott sokkal erősebb a közösséghez tartozás érzése, mint itthon – tette hozzá.
Másként látja a kormány
Magyarország kormánya nagyobb jelentőséget tulajdonít az olyan jól bevált, hosszú távon összehasonlítható hangulati mutatóknak, mint például a fogyasztói bizalmi index. Ez az érték több mint egy éve emelkedő trendet mutat, és 2011 eleje óta nem volt ilyen magas szinten – közölte a Borssal a Kormányzati Információs Központ.
– Ez tökéletesen jelzi, hogy a magyar lakosság újra bizalommal tekint a jövő felé. Az emberek várakozása az utóbbi időszakban jelentősen javult, köszönhetően a rezsicsökkentésnek, a nyugdíjak, illetve a reálbérek növekedésének, a munkanélküliség csökkenésének és a foglalkoztatás emelkedésének. Párhuzamosan a fogyasztói bizalmi indexszel az üzleti bizalmi index is folyamatosan növekszik. Mindez azt jelenti, hogy a gazdaság szereplői is – az állampolgárokhoz hasonlóan – kedvezően vélekednek a jelenlegi időszakról, illetve a jövőt illetően.