Hol van már a nyolc óra munka, nyolc óra pihenés, nyolc óra szórakozás! Az emberek egy része azért álmodozik a nyolcórás munkanapról, mert egyáltalán nincs munkája, másik részük pedig azért, mert jóval többet dolgozik. A CNN Money felmérése szerint munkaidőben még a szorgos japánokat is lekörözzük.
Magyarországon a dolgozók egy év alatt átlagosan 1797 órát töltenek a munkahelyükön, állapította meg a CNN Money, és ezzel a világ tíz legtöbb időt dolgozó országa közé sorolta hazánkat, a nyolcadik helyre, az Egyesült Államok és Japán közé.
Mondhatjuk, hogy ezzel jó társaságba kerültünk, de a dicsőség kétes: akinek van munkahelye, az nagyon sokat dolgozik, akinek meg nincs, az legfeljebb a ház körül.
Dr. Németh György közgazdász-szociológust nem lepte meg hazánk toplistás helyezése. – A magyar munkavállalók sokat dolgoznak, de kevesen vannak. Jó munkaerők, bárhol megállnák a helyüket – véli a szakember. Emlékeztetett rá: a szocializmus idején is jellemző volt a túlhajszoltság, a túlórák és a másod-, harmadállás vállalása.
Ahogy most is megfigyelhető, hogy pluszpénzért vagy állása megtartása miatt mindenki belemegy a túlórákba. A termelékenység javulása miatt egyre kevesebb ipari dolgozóra van szükség, miközben a szolgáltatások nem bővülnek hasonló ütemben, ráadásul viszonylag rosszul fizetett állásokat kínálnak.
A jövő középtávon nem sok jóval kecsegtet. Az Egyesült Államokban a férfiak nem hajlandók úgynevezett McJob állásokban dolgozni, vagyis rosszul fizetett, kevésbé becsült munkát végezni. A franciák a 35 órás munkahéttel kísérleteztek, nem sok sikerrel.
– Pedig a közeljövőben valamit ki kell találni, különben azokra is szegénység vár, akik akarnak és tudnak is dolgozni – vetít komor jövőképet a közgazdász.
– A megoldás része lehet a garantált minimáljövedelem, de abban nem érdemes reménykedni, hogy a válság elmúltával a fejlett világ gazdaságai növekedésnek indulnak, s ez majd jól fizető állásokat teremt. Erre az új világhelyzetre kell felkészülnünk, de átütő ötlete egyelőre senkinek sincs – tette hozzá Németh György.
Sok a munkaidő, de a lógás is
Nemrég arról számoltunk be, hogy egy kimutatás szerint dobogósak a magyarok a munkahelyi munkakerülésben, most pedig arra mutat rá egy másik felmérés, hogy milyen sokat dolgozunk. Vajon melyik adat az igaz? Dr. Klein Sándor munkapszichológus nem lát ellentmondást.
– A munkaidő túl hosszú, de a kihasználtsága nem elég jó. Tíz vagy tizenkét órás műszak alatt többet lazít az ember, mint egy négyórás idején. Míg idehaza sok a túlóra, addig külföldön egyre népszerűbb a részmunkaidős foglalkoztatás. A munkaidő jobb kihasználása mellett kevesebb idő is elegendő lenne.
Top10
ország éves munkaórák száma
Mexikó 2317
Chile 2102
Dél-Korea 2092
Észtország 2021
Oroszország 2002
Lengyelország 1893
Egyesült Államok 1798
MAGYARORSZÁG 1797
Japán 1765
Szlovákia 1749
(Forrás: CNN Money)