Aktuális

Ábel a nagyi halála miatt kattant be

M. K. R.

Létrehozva: 2013.08.17.

A huszonkét ember lelövésével korábban fenyegetőző S. Ábel ezúttal tényleg lőtt az utcán és egy gyorsétteremben. Gyorsan elfogták, ám nagy kérdés: mennyire beszámítható a fiú?

Újra és újra előtör az agresszió S. Ábelből, akit emberölés előkészülete miatt májusban első fokon két és fél év börtönre ítélt a Fővárosi Törvényszék. Csütörtökön éjszaka eddig ismeretlen okból három lövést adott le a Móricz Zsigmond körtéren. Az egyik lövés egy gyorsétteremben dörrent.

A rendőrség egyelőre nem nyilatkozik arról, hogy Ábel éles lőfegyvert, vagy gázpisztolyt használt-e, de senki sem sérült meg a történtek során.

Édesanyja semmit sem tudott arról, hogy mit művelt megint a fia, kétségbeesetten fogadta az Ábel után érdeklődő zsarukat. De úgy véli, a nagymama halála is indoka lehet, hogy Ábel újra fegyvert ragadott.

– Nemrégiben elvesztettük az édesanyámat, ez Ábelt és engem is nagyon megviselt – mesélte lapunknak a fiú édesanyja, amikor Ábelt még üldözték a rendőrök.

– Nem tudom, mi történt vele, felnőtt ember, külön is él. Borzalmasan felzaklat, hogy megint mivel gyanúsítják – mondta megtörten Judit.

A fiú apja az Indexnek úgy nyilatkozott, hogy a lövöldözés előtt röviddel járt a gyermeke lakásában, beszéltek is, Ábel csak annyit mondott, hamarosan elmegy valahová. A gyanú szerint ezután sétált be a Móricz Zsigmond körtéri gyorsétterembe, ahol a plafonba lőtt, majd az utcán újra elsütötte a fegyverét.

A körtéren tartózkodók között nem tört ki pánik. Egy közeli bisztró alkalmazottja szerint az esti órákban arra lézengő emberek a durranás után is nyugodtan mentek a dolgukra.

– Csak egy lövést hallottam, ha a gyorsétteremben is lőtt, annak a hangját elnyomhatták a falak – nyilatkozta Kata a Borsnak. – Csak később tudtuk meg, mi történt. Még jó, hogy épp nem akkor mentem át egy kávéért.

Nem akart újra fegyvert magának

A Bors tavaly áprilisi számában arról beszélgettünk S. Ábellel, hogyan kapott fegyvert annak idején.

„Lejártam egy budai lövészklubba, ahol elsőként 22-es kaliberű MCM pisztollyal gyakoroltam. Aztán elhatároztam, megveszem a lőtér egyik 9 milliméteres, FÉG–P9R gyártmányú magyar Parabellumát, ezért fegyvertartási engedélyt kértem. Amikor én engedélyhez jutottam, még nem volt szükséges a pszichikai vizsgálat, azt az elfogásom után tették kötelezővé. Az ügyem miatt bánom, hogy engedélyt kértem. Vélhetően kevésbé hinnék el rólam, hogy embereket akartam ölni, ha nem lett volna erre alkalmas fegyverem.”

Előjelek nélkül

Dr. Futó Barnabás ügyvéd korábban képviselte S. Ábelt, és a májusi ítélet óta is tartották a kapcsolatot egymással. A jogász szerint nem volt előjele az éjszakai lövöldözésnek.

– Készült a másodfokú tárgyalásra, többször találkoztunk, és telefonon is beszéltünk egymással – mondta tegnap Futó.

– A rendőrség megkeresett, de nem tudtam segíteni nekik, én sem tudtam, hogy hol tartózkodik Ábel. Korábban rendelkezett fegyvertartási engedéllyel, feltételezem, hogy bevonták tőle. Ha valóban ő lövöldözött a Móricz Zsigmond körtéren, akkor legfeljebb lőfegyverrel visszaéléssel gyanúsítható meg. Az édesanyja már megbízott a védelmével – közölte Futó.

22 ember megölését tervezte

S. Ábel 2006-tól 2010 februári elfogásáig az ELTE-n tanult. A vádirat szerint részletes tervet dolgozott ki: először is belépett egy sportlövész egyesületbe, engedélyeket szerzett, 2009 őszén pedig legálisan megvásárolt egy fegyvert. Arra készült, hogy valamelyik nagy bevásárlóközpontban vagy egyetemen legalább huszonkét embert megöl. Minden egyes addigi életévéért egy-egy embert.

A tervezett mészárlást nem tudta végrehajtani, mert elfogták a rendőrök. S. Ábel először részletes beismerő vallomást tett, később már tagadta bűnösségét. Eddig 21 hónapot töltött előzetes letartóztatásban, illetve az igazságügyi elmegyógyintézetben. A szakvélemények szerint csak korlátozottan beszámítható.

A volt jogászhallgató az ügyészség szerint „kiemelkedő intellektuális képességekkel rendelkezik, személyisége gyerekkorától kezdődően, különféle körülmények miatt fokozódó mértékben torzult”.

Csütörtök éjszaka ismét jelét adta a torzulásnak.

Személyiségzavaros

Az S. Ábelnél korábban diagnosztizált bordeline-szindróma magyarul határeseti személyiségzavarként terjedt el. Az ilyen betegségben szenvedők hajlamosak a szélsőséges érzelemingadozásokra.

Önkárosító tünetekkel, és kínzó érzelmi állapotokkal járó tünetegyüttes. Az ilyen személy nehezen alakít ki társas kapcsolatokat, énképe rendkívül képlékeny. Amennyiben nem kezelik, depresszióban, de akár mániás depresszióban is kicsúcsosodhat. Ily módon Ábel életében is váltakozhatnak a társadalmi élet szabályainak elfogadását, és azok teljes elutasítását célzó időszakok.

Végh József kriminálpszichológusnak valós félelme lehetett, hogy a fiatalember megkeresi őt. Korábban Végh értesítette a rendőrséget arról, hogy S. Ábel vérengzésre készül. Később Ábel beperelte Véghet, de ennél tovább is ment.

– Megfenyegetett a srác, hogy szabadulása után felkeres engem – mondta tegnap, még Ábel elfogása előtt Végh József.

– Szerintem tudhatja, hogy hol lakom, ennek ellenére nem kértem védelmet. Ha akart volna, már megtalált volna. Sajnálom őt, mert amúgy egy rendkívül intelligens fiú. A csütörtöki akcióját segélykiáltásként értékelem, ki akarta fejezni, hogy „figyeljetek rám, mert baj van velem!”. Egyébként az agresszió fejlődésének három fázisa létezik. Első a szóbeli agresszió, majd a tárgyak elleni erőszak. Ezt követi a harmadik, amely már emberek ellen irányul. Ábel igen közel jár ehhez.

Mi történt?
Augusztus 15.
22 óra 30 perc

Egy fiatalember fegyverrel a kezében besétált a Móricz Zsigmond körtéren található gyorsétterembe, és különösebb figyelmeztetés, vagy fenyegetés nélkül a plafonba lőtt. A fiatal férfi később az utcán újabb lövést adott le.

22 óra 50 perc
A rendőrök olyan iratokat találtak a gyorsétterem közelében, amiből arra gyanakodtak, hogy a lövöldöző azonos az első fokon két és fél évre elítélt, de szabadlábon lévő 23 éves S. Ábellel.

2013. augusztus 16.
8 óra

A rendőrség elfogatóparancsot adott ki S. Ábel ellen.

10 óra 40 perc
A zsaruk elfogták a körözött S. Ábelt, aki egy – a lövöldözés helyszínétől csupán néhány száz méterre található – egészségügyi intézménybe akart bemenni, hogy a pszichiáterével beszéljen. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek