Ritka leletre bukkantak magyar régészek Zalaváron. Olyan épület alapjai kerültek ugyanis elő, amelyet a 880-as években Arnulf király, Nagy Károly dédunokája húzatott fel.
Az épület 15x8 méteres alapterületű, valószínűleg kétszintes volt. A helyszínen találtak egy kulcsot, egy dobókockát és szögeket.
Szőke Béla Miklós, az ásatásokat vezető régész szerint végre eldönthető az a régi tudományos kérdés, hogy az egykori Zalavár önálló hatalmi központ volt-e, vagy a Frank Birodalom legkeletibb végvára.
– A Karoling királyok állandóan vándoroltak, ezért a főbb településeken maguknak és kíséretüknek palotákat építettek. Ezekből azonban alig marad fenn néhány, ezért különleges a mi leletünk – magyarázza a régész.
A korabeli források szerint Arnulf király, Nagy Károly (képünkön) dédunokája többször megfordult itt, Mocsárvárban, amelyet akkoriban Mosaburgnak neveztek.
– Éppen ezért érdemes ezt a helyet mint emlékparkot továbbfejleszteni, ahol bemutathatjuk a Karoling kor mindennapi életét – reménykedik Kaján Imre, a Zalaegerszegi Göcseji Múzeum igazgatója.
A leleteket jövő márciusban a Magyar Nemzeti Múzeum kiállításán láthatjuk, ahol a Karolingok és a honfoglaló magyarok korát mutatják be.
Az itteni ásatások egyébként már nagyon régen folynak: a Nemzeti Múzeum és a Magyar Tudományos Akadémia Régészeti Intézetének munkatársai idén a 65. szezont kezdték.