Aktuális

Magyar rekorderek: állatkerti matuzsálemek

Bors

Létrehozva: 2013.07.04.

Azt tudta, hogy Szegeden van a világ legidősebb fogságban élő pókmajma? És azt, hogy minden idők legkorosabb gibbonja pedig Budapesten él? A Bors állatkerti matuzsálemeket gyűjtött egy csokorba.

Mami, a világ legidősebb állatkerti pókmajma: 45 év

Matuzsálemi korba lépett Mami, a Szegedi Vadaspark kedves pókmajma. Nem tegnap, egészen pontosan 1968-ban született, ami azt jelenti, hogy 45 éves korával a világ legidősebb, fogságban élő pókmajma.

– A rekorder 47 éves és egy hónapos volt, de az az állat már elpusztult, tehát jelenleg Mami a világcsúcstartó – mondja Endrédi Lajos, a vadaspark gyűjteményirészleg-vezetője. – A korához képest jól tartja magát, egészséges, nincs semmilyen betegsége. Reméljük, nem is lesz, és akkor két év múlva elmondhatjuk, hogy Mami minden idők legidősebb fogságban tartott pókmajma.

Samu, a rekordgyanús aligátor - 65 év

Máig rejtély övezi a fővárosi állatkert legidősebb lakójának, Samunak a pontos születési dátumát. Az éltes korú aligátor Hanga Zoltán szerint 1952-ben került Budapestre, de már akkor sem volt fiatal példány.

– Nem tudjuk megmondani Samu korát, de minimum 65 éves. Tudunk egy aligátorról, amely 73 éves koráig élt, ez a világcsúcs, Samunak nagyon jó esélyei vannak arra, hogy ezt a rekordot megdöntse. Mint kiderült, a neve ellenére Samu nőstény, ám mire biztosak lettek a nemében, már nem akarták megváltoztatni az állat nevét.

Hilda, a történelem legkorosabb gibbonja - 44 év

A fővárosi állatkertben csodálhatják meg a látogatók Hildát, a gibbonmatuzsálemet. Az idős hölgy 44 éves, amellyel a legidősebb gibbonnak számít a világon.

– Az 1969-es születésű majom abszolút rekorder, ugyanis állatkertben 43 évesnél tovább még egy gibbon sem élt – mondja Hanga Zoltán. – A gibbonok átlagéletkora 25-30 év, ezt Hilda már messze túlszárnyalta. Hildán alig fog az idő: ugyanúgy táplálkozik és végzi a napi rutinját, mint ifjabb korában. Bár a hangulata változó, de szerencsére ezen kívül nincs semmi baja a rekorderünknek.

Matuzsálemi korú Csókos: 34 év 

Miskolc is büszkélkedhet egy matuzsálemmel, a 34 éves Csókos ugyanis a világ legidősebb fogságban élő Mayotte-makija. 1979. április 25-én látta meg a napvilágot Berlinben, onnan került később Budapestre, majd Miskolcra. Szép kort élt meg eddig, viszont ennek ára van, a családjából ő az utolsó élő példány.
– Tudomásunk szerint a legidősebb Mayotte-maki 39 évig élt fogságban, ezt a kort pedig Csókos is elérheti – mondta a Borsnak korábban Veress Tamás gyűjteményvezető.

Hubert, a budakeszi hiúzaggastyán: 19 év

Igazi aggastyánkorba lépett a Budakeszi Vadaspark hiúza, Hubert. Ha emberi léptékkel számolnánk az éveit, megközelítőleg 150 esztendős lenne a 19 éves állat.
– Hubert az ország legidősebb hiúza, büszkék vagyunk rá, és mindent megteszünk azért, hogy még sokáig éljen – kezdi a Borsnak Mezei János, a park marketingvezetője. – A hiúzoknál a 13 éves kor már idősnek számít, ezt pedig már alaposan túlszárnyalta. Reméljük, még sokáig a vadasparkunk büszkesége lesz!

Júlia, az idős ormányos medve hölgy: 15 év

Különlegesnek számít az ormányos medvék között Júlia. Nem elég, hogy 15 éves korával már most az idősek közé sorolható az ormányos medvék között, rá/adásul ennyi idősen is kicsiket nevel, alig három hete adott életet két kicsinyének.

– Igazi kuriózum, ha egy ormányos medve ilyen idős korban szül – kezdi Hanga Zoltán, a budapesti állatkert szóvivője. – Éppen ezért a kora miatt csak az
egyik kicsit neveli Júlia, a másikat a gondozók táplálják.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek