Kiemelkedő jelentőségű pontjához érkezett a kambodzsai–magyar expedíció Koh Kerben. A X. századi, egykori khmer fővárost lézer-szkennerek segítségével térképezik fel. Azt remélik, Siva eltűnt fallikus szobra is előkerül.
A X. századi, dzsungel fedte ideiglenes khmer királyi főváros felfedezését tűzte ki célul a dr. Zelnik István gyűjtő, múzeumalapító által létrehozott Magyar Indokína Társaság 2008-ban.
A világörökség részét képező Angkor Wattól körülbelül nyolcvan kilométerre terülnek el a hajdani templomváros, Koh Ker romjai. A területen olyan különlegességek találhatók, mint Délkelet-Ázsia legnagyobb, harmincöt méteres kőpiramisa, a Prasat Thom.
– A magyar feltárások során a X. századot követő időszakokból is kerültek elő cseréptöredékek, több Kínából származó edény darabjai. Ez bizonyíték arra, hogy nemcsak lakott volt a terület, de az ott élőknek a kereskedelmi kapcsolatai is kiterjedtek voltak – mondta a Borsnak Tímár András kommunikációs igazgató.
Zelnik István korábban lapunknak elárulta: a magas piramis a Siva-kultusz kiemelkedő maradványa. Érdekessége, hogy a feltételezések szerint egy óriási, négy méter magas, kőből faragott fallosz állt a tetején. Feltehetően ennek egy részét az ásatások során már megtalálták a piramis oldalában, de teljes egészében még nem került elő. Most egy új módszerrel fellelhetik: idén elkezdődött a nyolcvan négyzetkilométeres terület lézerszkenneres felmérésének feldolgozása.
Mivel a műszer félméteres pontossággal és részletességgel mutatja, mi van a föld alatt, minden olyan tárgy látszik, ami ennél nagyobb. Így Siva négy méter hosszú fallikus szobra is előkerülhet, hiszen valahol ott kell lennie.
– A mintegy félmilliárd mérési pont rendszerezésének első szakaszába ért a LiDAR program, így láthatóvá váltak az első eredmények: korábban rejtett épített struktúrák jelentek meg a magyar kutatók számára. Még sok különleges felfedezés várható – tette hozzá Tímár András.