Aktuális

Félnek az emberek a Mogyoródi úton a sugárzástól

Huszti Zoltán

Létrehozva: 2013.06.26.

Felháborodtak a fővárosi Mogyoródi úti lakók amiatt, hogy a házuk oldalára térfigyelő kamerát és annak jeleit továbbító készüléket szereltek fel. Szerintük a mikrohullámú jeladó káros az egészségükre. Mi az igazság?

Földessy Edit egy nap hazatérve azt vette észre, hogy az ágya melletti fal másik oldalára mikrohullámú kommunikációs eszközt szereltek fel. Hosszas kutakodással kiderítette: ez egy térfigyelő rendszer darabja, amit most építenek ki.

Csakhogy a térfigyelők mikrohullámmal működő jeltovábbítóját a legtöbb helyen utcai oszlopra telepítik, nem a ház falára.

– Egész éjjel nem alszom, amióta az a berendezés az ágyamhoz ennyire közel van. A fal nem állítja meg a mikrohullámokat, amik így közvetlen közelből bombázzák a fejemet – panaszolja Edit. – Harmincnégy évig dolgoztam olyan helyen, ahol sugárzásnak voltam kitéve, nem véletlenül állítom, hogy ilyen kis távolságból káros a sugárzás, bármennyire is próbálnak meggyőzni ennek az ellenkezőjéről. Ráadásul felháborító, hogy ki se kérték a lakók véleményét!

A kivitelezésre megbízást adó Zugló Közbiztonsági non-profit Kft. műszaki igazgatója állítja: ők nem hibáztak. Az engedélyt a felszerelést végző cégnek kell ugyanis beszereznie. Ők azt állítják, a közös képviselő aláírta a hozzájárulást. Szerintük a felszerelt eszköz egyébként sem egészségkárosító, mert olyan kis szögben sugároz, hogy a lakásba nem jut belőle.

– Nem véletlen, hogy a törvény a lakók kétharmados többségének a beleegyezését írja elő – vitatkozik Edit. – Az sem véletlen, hogy napok óta nem alszom, fáj a fejem. Milyen jogon veszélyeztetik az egészségem?  

Az, hogy mennyire károsítja a szervezetet a mikrohullámú sugárzás, szakértők között is vitatott téma. Az interneten fellelhető források szerint hat az idegrendszerre, a keringésre, a légzőszervekre, az emésztőrendszerre, és okozhat fejfájást, hosszú távon akár kromoszóma-torzulást is. Lapunk Jánosi Gábort, az Országos „Frédéric Joliot-Curie” Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Intézet munkatársát kérdezte.

– Ebben valóban tudományos körökben sem teljes az egyetértés. Egy-egy laboratórium kimutat káros hatást, amit aztán másik laboratórium már nem tud megismételni. Márpedig így nem fogadható el tudományosan bizonyított tényként, hogy a mikrohullámú sugárzás káros. Ezek a jeltovábbító készülékek nagyon kis energiával és irányítottan működnek. Egy meghibásodás esetén nem zárható ki káros hatás, de ennek nagyon kicsi az esélye – szögezte le a szakértő.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek