A főváros túlélte az ostromot, ám az árvíz elleni csata még korántsem ért véget. Most az ország déli régióiban küzdenek a legnagyobb erőkkel a pusztító Duna ellen, a kormány tizenkét járásra hirdetett ki veszélyhelyzetet.
Az ország egyik fele már-már fellélegezhet, mert bár a folyamatos védekezésre továbbra is szükség van, Budapesten és a fővárostól északra fekvő területeken megindult a lassú apadás. Ám délen még csak most jön a java.
Tizenkét járásra hirdetett ki veszélyhelyzetet a kormány: Pest megyében a szigetszentmiklósi, a ráckevei és az érdi, Fejér megyében a martonvásári és a dunaújvárosi, Bács-Kiskun megyében a kunszentmiklósi, a kalocsai és a bajai járás, Tolna megyében a paksi, a tolnai és a szekszárdi járás, Baranya megyében a mohácsi járás közigazgatási területére.
Csepel Rózsadomb részén a lakosok többsége azt állítja, hogy az árvízi védekezéshez semmilyen segítséget nem kaptak.
– A korábbi években minden a rendelkezésünkre állt a katasztrófavédelemtől, hogy megvédjük házainkat. A közelben lévő nyúlgátat erősítettük meg a többi lakossal együtt – mondta a Borsnak Krasznai Mária. – Most úgy kellett könyörögni kétszázötven homokzsákért. Mi megtennénk mindent, hogy védekezzünk, de úgy érezzük, hogy a polgármesteri hivatal megfeledkezett rólunk.
Ugyanezt állítja Pavlovics András is, aki szintén nem tud eljutni a saját otthonába. Most a családjával a nagyszülőknél húzza meg magát.
– Több mint harminc telefonszámot végighívtunk, de senki sem tudta megmondani, hogy ezen a részen melyik az illetékes hatóság a védekezésben – háborgott András.
Ugyan sok a nyaraló ezen a területen, de szép számmal vannak állandó lakosok is. Az árvíz körülbelül száz házat fenyegethet. Lapunk kereste a panaszokkal kapcsolatban Csepel polgármesterét, ám lapzártánkig nem érkezett válasz.
Veszélyben az állatok is
A Gemenci Nemzeti Parkban azon dolgoznak, hogy mire a víz ellepi az egész területet, a vadállatokat a magasabb dombokra szoktassák beetetéssel, így esélyt adva nekik a túlélésre.
– Rengeteg segítőkész ember keres bennünket, de hiába. Lehet, hogy egy állatot kimentenének, de mivel a vadak csapatokban járnak, a többi az ijedtségtől és az embertől való félelmében berohanna a vízbe és megfulladna – magyarázza Lőrincz Sándor, a Gemenc Zrt. fővadásza.
Ezért az emberek azzal segítenek a legtöbbet, ha most elkerülnek bennünket – kérte a fővadász.