Először Amerikában kezdték el működésüket a magyar bűnözők, majd Európát is sikerrel belakták. Ázsia kezdetben még szűz terület volt előttük, de helyenként ott is megvetették lábukat.
Kínában a triádok, Szicíliában a Cosa Nostra család tagjai, Japánban pedig a jakuzák tartják kezükben az alvilág irányítását. Magyarországon is dolgoznak külföldi bűnszervezeteknek, ezzel együtt a magyarokat sem kell félteni. A hazai rosszfiúk és -lányok szinte minden kontinensen képviseltetik magukat.
– A rendszerváltást megelőző időszakban, a 70-es évek végén és a 80-as évek elején az Egyesült Államok nyugati partján egy magyar családokból álló szervezett bűnözői csapatot hoztak létre – kezdte Tarjányi Péter rendőrségi szakértő.
– Los Angeles, illetve San Francisco volt a székhelyük. Elsősorban hamisítással, bankkártyacsalással és drogkereskedelemmel foglalkoztak. De idővel más, erőszakos bűncselekményekhez is adták a nevüket. Szervezetük olyan mélyen szőtte át a kaliforniai alvilágot, akárcsak a filmeken látott, Amerikába „kitelepült” olasz maffiózóké – magyarázta a szakértő, aki szerint a kifejezetten maffiaként működő magyar családok külföldi tevékenysége azóta erősen mérséklődött.
A bankkártyacsalóknál a románok átvették a hatalmat, de az online csalás a mai napig tipikus magyar bűnözésnek számít Amerikában.
– Ez a markáns nyugati jelenlét ugyan megszűnt, de Európa más országaiban továbbra is ott vannak a magyar „törvényen kívüliek”: Olaszországban, Svájcban, Spanyolországban ugyanúgy jelen vannak egyes bűnözői csoportok, melyek főként a prostitúcióban és lánykereskedelemben „jeleskednek” – mondta a rendőrségi szakértő, hozzátéve: a rendszerváltás az alvilágban is fontos változásokat hozott.
A hazatérő maffiózók itthon elkezdték kiépíteni saját, száz százalékban hazai szervezetüket, amivel párhuzamosan a kisebb csoportok új terep után néztek.
A kilencvenes évek közepétől 2003–2004-ig például a drogkereskedelem szállítmányozási ügyeire fókuszáltak a gengszterek. A magyar jelenlétnek köszönhetően jutott el temérdek mennyiségű heroin és kokain a fogyasztókhoz. Az elmúlt években például beszámoltak magyar drogfutárok bukásáról Dél-Amerikában. Viszont Ázsia az a terület, ahol a szakértő szerint a magyarok egyelőre még nem rúghatnak labdába.
– Véleményem szerint Ázsia elsősorban a pénzkimenekítés és az eltűnés miatt lehet vonzó a magyar bűnözőknek – fejtette ki Tarjányi Péter, hogy Thaiföld miért lett olyan közkedvelt célpont az itthoni nehézfiúknak. Ugyanakkor egyes források már arról adtak hírt, hogy ott is sikerült megvetni lábukat a magyar maffiózóknak.
Az origo.hu oldalon tavaly év végén egy nagyobb terjedelmű írásban arról számoltak be, hogy valóban létezik magyar maffia Thaiföldön, és a keményebb módszerektől sem riad vissza, kapcsolatai pedig Budapestig is elérnek. Az álomszép turistaparadicsomokban virágzó üzlet a védelmi pénz gyűjtése, a magyar bűnszervezetek pedig a naiv befektetőket és a Magyarországról menekülő, priuszos bűnözőket is megkopasztják.
Egy nem hivatalos adat szerint Thaiföldön mintegy ezer magyar bujkál. S ha a „pucolósok” nem fizetnek, feldobják őket a magyar rendőrségnek, hiszen külföldön már egy betyár sem számíthat a másik becsületére.
Róluk írt a nemzetközi sajtó
Thaiföld – M. David a helyi hatóságok szerint két magyar üzletembert tett el láb alól, akik az ingatlanbizniszben voltak érintettek. Állítólag egy tartozási ügy miatt végzett velük.
Costa Rica – Közép- és Dél-Amerikában több magyart is fogva tartanak drogfutárkodás miatt. Legutóbb tavaly januárban fogtak el egy 25 éves magyart, aki két kiló kokaint csempészett.
Amerika – S. Enikő és L. Zoltán egy- millió dollárt csalt ki gyanútlan autóvásárlóktól a PayPal nevű internetes fizetési rendszeren keresztül. Bostonban 250 millió forintot szedtek össze.
Szingapúr – Itt futottak össze a nemzetközi bundabotrány szálai, amelyben számos magyar is érintett volt. A nyomozók dél-szláv, olasz, és német kapcsolatokat is felfedeztek.