Radioaktív bombát robbantottak fel egy focistadionban – ezt a helyzetet szimulálták tegnap Budapesten egy sugárszennyezést mérő rendszer tesztjén. A projekt 876 millió forintból valósult meg. Ezzel együtt a vegyvédelmi ruhát ragasztószalag tartotta össze.
Leszakadt, véres testrészek, fojtogató füst, mindent beborító hamu és pernye. Radioaktív anyaggal szennyezett bombát robbantottak fel egy zsúfolásig telt futballstadionban.
Hasonlóra eddig még nem került sor, de a szakemberek szerint sajnos nagyon is reális a veszélye egy hasonló terrortámadásnak.
Ezért is volt szükség arra, hogy a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Energiatudományi Kutatóközpontja négy másik állam (Spanyolország, Németország, Franciaország és Írország) szakembereivel közösen dolgozzon ki egy olyan technológiát, amellyel egészen gyorsan lehet felmérni a helyszínen az érintettek sugárszennyezettségének mértékét.
– A radioaktív anyagok csempészete folyamatosan nő. A terrorizmus veszélyét idehaza még nem érezhettük igazán, de sajnos igenis van alapjuk a félelmeknek – fejtette ki dr. Kovács-Széles Éva, az MTA Energiatudományi Kutatóközpontjának főmunkatársa.
A bemutatott gyakorlat szerint a terroristák egy sportarénában robbantottak fel egy úgynevezett piszkos bombát. Emiatt tömegek szennyeződtek radioaktív anyaggal.
– Egy ilyen helyzetben kulcsfontosságú lehet, hogy az érintetteket elkülönítsék az elszenvedett sugárterhelés szerint. Ez alapján gyorsan lehet dönteni arról, hogy milyen orvosi beavatkozást kezdjenek meg a sérülteknél – tette hozzá. A 876 millió forintból kifejlesztett Booster rendszer tesztelését sikeresnek ítélte meg az Országos Atomenergia Hivatal. Ezzel együtt az egyik hölgynek a vegyvédelmi ruháját ragasztószalag rögzítette, így védekezett a sugárzás ellen.