Aktuális

Örökre elvesztek a 113 milliárdot érő festmények?

GJ, M. K. R.

Létrehozva: 2013.05.19.

Lappangó magángyűjteményekbe kerülve végleg eltűnhet az a – szakember szerint – akár félmilliárd dollárnyi értéket jelentő műkincsegyüttes, amit ismeretlenek Kovács Dezső 2002-ben elhunyt műgyűjtő házából vittek el. A tizenegy éve húzódó örökösödési vita miatt a vagyont érő festmények százai szinte őrizetlenül hevertek a budai házban.

Több mint ötszáz, vagyonokat érő műtárgy nemzetközi körözését rendelte el a rendőrség, miután kiderült: az egyik legnagyobb magyar műgyűjtő, Kovács Dezső felhalmozott kincsei eltűntek a még 2002-ben elhunyt férfi budai házából.

Kiderült: a sokmilliárdos értéket képviselő vagyon szinte őrizetlenül hevert a Gyöngyvirág utcai házban.

– A 2002 óta elhúzódó örökösödési eljárás miatt a házban nem fordultak meg túl gyakran az örökösök, nem tudni, hogy a 2005 óta eltelt időben mikor veszett nyoma a festményeknek – tájékoztatta lapunkat Kovács Viktória, a Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivője.

A Bors úgy tudja: az örökségen tizenegy éve vitatkozó rokonok nem jártak be a házba, de nem volt védtelen, információink szerint komoly védelmi rendszert építettek be. De hogy mekkora lehetett a vagyon?

Polgár Árpád műkereskedő korábban személyesen ismerte Kovács Dezsőt, konkurense, de jó barátja volt.

– Dezső rengeteg festményt vett még a ’60-as, ’70-es években. 2002-es halálakor a gyűjteményének eszmei értéke több százmillió dollárra rúgott, akár az 500 milliót (113 milliárd forint) is elérhette – mesélte a galériatulajdonos.

– Ezek a festmények csak akkor kerülnek elő, ha amatőrök lopták el őket, és megpróbálják a feketepiacon értékesíteni – állítja a szakember. – Sokkal valószínűbb, hogy profik hajtották végre a rablást, és a műkincseket jól „elássák”. Évekig pihentetik a festményeket, majd egyszer csak felbukkannak egy magángyűjtőnél.

A felbukkanás túlzás, ezek alvógyűjtemények, amelyeket soha senki sem láthat. Az ilyen emberek nem azért veszik a műkincset, hogy mutogassák, csak a birtoklás miatt – mondta Polgár, aki szerint nehéz megbecsülni, mennyit is érhetnek az ellopott festmények, az biztos, hogy Kovács Dezső öröksége a 39. helyen szerepelt a 100 leggazdagabb magyar toplistáján, négymilliárd forintos értéken.

A lopott műtárgyak között vannak Paál László, Szinyei Merse Pál, Ferenczy Károly, Mednyánszky László, Gulácsy Lajos és Derkovits Gyula alkotásai, illetve Tintoretto egyik védetté nyilvánított festménye is. Polgár Árpád szerint a műkincsvagyon hatalmas értékét elsősorban mintegy negyven-ötven kép alkotja.

Szívén viselte értékei sorsát

Kovács Dezsőt a legjelentősebb XX. századi műgyűjtők között tartják számon. Eredetileg közgazdász, bőrdíszműkellék-nagykereskedő, majd végül műkereskedő lett. Elképesztő mennyiségű műtárgya volt a művészet minden ágából. 1979-ben alapította a Művészek és Barátaik Körét.

Kortárs művészeknek is rendezett tárlatokat, ezek mellett pedig a Qualitas Antiquitas műkereskedelmi cég és a Belvárosi Aukciósház tulajdonos-vezetője volt.
Igazságügyi műtárgy-, szobor-, festményszakértőként is sokszor kikérték a véleményét, és műtárgyhamisításokról is írt könyvet.

2000-ben még azt tervezte, hogy egy VIII. kerületi épületet újít fel, és ott rendez állandó kiállítást festményeinek.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek