Aktuális

Orbánt nem bántja, ha gúnyolják

Bors

Létrehozva: 2013.05.29.

Karikatúrák, kritikus hangvételű cikkek után már a tévék is folyamatosan cikizik Orbán Viktor miniszterelnököt külföldön. Lapunk összegyűjtötte, mivel támadták Orbánt az elmúlt években.

Puszta-Putyin

A német médiában már az első nagy vihart kavart diplomáciai ügyeknél – elsősorban a ­mé­dia­tör­vény miatt – is görbe tükröt állítottak a magyar kormányfő elé. A Die Welt című lap 2010 decemberében, az EU-elnökség beharangozójaként hasonlította az orosz elnökhöz Orbánt, Puszta-Putyinként emlegetve.

A médiatörvény az osztrák Standardot is megihlette: ők nem cikkben, hanem egy karikatúrában figurázták ki a kormányfôt 2011 januárjában. A rajzon a csikósruhába öltözött Orbán hajt egy szájkosaras újságírókból álló fogatot.

Bohócnak mutatták

A német közszolgálati televízió gyermekcsatornájának híradóján még a magyar miniszterelnök is kiakadt. Ebben a rajzfilmben a kormány vitatott törvényeit figurázták ki, amire a kormányfő néhány nappal később úgy reagált: sajnálja a német ­gyer­me­ke­ket, Magyarországon ugyanis elképzelhetetlen lenne, hogy „hazugságokat és valótlan tényeket gyermekműsorrá alakítsanak.

Ha ez előfordulna a Magyar ­Televí­zióban, itt mindenki repülne egyetlen perc alatt, ugyanis a gyermekek nem arra valók, hogy mindenfajta politikai agymosásnak vessük őket alá.” A reagálást néhány nappal később az NDR német csatorna vette át, itt egy bohóc-Orbán ismétli meg a szavakat.

Ismét kiröhögték

Többek között ezt a kijelentést, illetve Orbán múltkori, félresikerült tankos hasonlatát vették elő hétvégén a ZDF televízió politikai kabaréműsorában, a Heute show-ban – azon a szóviccen röhögtek, hogy Orbán azt mondta: kirúgnák azokat, akik ilyen műsort készítenek, németül hasonlóan hangzik, mint a kínzás, azaz arra utaltak, hogy Magyarországon megkínoznák azokat, akik a kormányfővel viccelnek.
 

Cikiző franciák

2012 januárjában az egyik legnagyobb francia újság, a Le Monde is megjelentetett egy kritikát. Orbánt náci egyenruhában, hét alakban ábrázolták egy rajzon. Felette a magyar zászlón áthúzták a köztársaság szót. Ezzel az akkor életbe lépett Alaptörvényt szándékoztak kigúnyolni.

Lengyel és amerikai véleményözön

A neves gazdasági újság, a Wall Street Journal még a 2010-es választások után közölt karikatúrát, amellyel Orbán Simor András korábbi jegybankelnök elleni harcát figurázták ki. A lengyel Gazeta Wyborcza 2010-ben pedig szintén a médiatörvény ellen tiltakozott, még a címlapra is felkerült az ollókezű Orbán rajza.
Mit tesz a kormányfő?

Kíváncsiak voltunk, hogy mit reagál a miniszterelnök az őt ért kritikákra: perel-e esetleg, vagy figyelmen kívül hagyja a kifigurázásokat? – A Kormányzati Információs Központ politikai szatirikus műsorokra nem kíván reagálni – kaptuk válaszul a hivataltól. ­Információink szerint Orbánt az ilyen poénkodások nem érdeklik.

A Külügyminisztérium és a nemzetközi kommunikációért felelős helyettes államtitkár, Kumin Ferenc is inkább azokkal az ügyekkel foglalkozik, ahol tévesen, valótlanul vagy egyoldalúan nyilatkoztak a magyar politikáról. Ilyen volt például márciusban a német rajzfilm, amely ellen tiltakozott is a magyar kormány. Korábban a miniszterelnök a róla készült internetes mémekkel kapcsolatban a Borsnak azt mondta: nem foglalkozik az őt ért személyeskedésekkel, és nem kíván perelni. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek