Aktuális

Napi cuki: bébiboom a világ állatkertjeiben!

hanna

Létrehozva: 2013.05.19.

A zsiráf háremet tart, az orrszarvú füle mögé hormonadagolót ültetnek, más állatokat „kézből pároztatnak”. A világ állatkertjeiben örömteli szaporodási hullám indult meg – köszönhetően az orvostudomány fejlődésének. Budapest élen jár, sőt bizonyos tekintetben világelső.

Szenzációs orrszarvú-gyarapodásról számolt be néhány nappal ezelőtt a BBC News.

Eszerint az angliai Chester állatkertjében valóságos bébiboomról lehet beszélni, egy különleges tenyésztési programnak köszönhetően ugyanis rövid időn belül immár a negyedik orrszarvúbébi látta meg a napvilágot.

A cikk szerint a nőstény állatok trágyájából naponta megállapítják a potenciális anyaállatok hormonszintjét, hogy a legmegfelelőbb időben engedhessék őket össze a „lovagjaikkal”. A szakemberek ezt a módszert kézből pároztatásnak nevezik.

Bizonyos állatoknál ugyanis nem feltétlenül élnek együtt a nőstények és a hímek. A patásoknak, például a zsiráfoknak e tekintetben szerencséjük van, merthogy ott a „fiúk” egyenesen háremet tarthatnak, és a természet rendje szerint a hím állatok megérzik, mikor és melyik nősténnyel párosodhatnak.

Más állatok azonban fogságban nem szaporodnak ilyen könnyen, és ilyenkor kell igénybe venni a tudományos eredményeket. Amint azt Hanga Zoltántól, a Fôvárosi Állat- és Növénykert szóvivőjétől megtudtuk, orrszarvúban mi vagyunk a világelsők!

Az első és a második mesterséges megtermékenyítéssel született orrszarvú is nálunk látta meg a napvilágot. Ráadásul a 2007-ben és 2008-ban elvégzett sikeres beavatkozás sokkal bonyolultabb eljárás volt a chesterinél, gyakorlatilag megegyezett azzal, amit a lombikprogramba bevitt embereknél alkalmaznak.

Adagolt hormonszintemelés, altatásos tüszőméret-szemlélés, ultrahangos vizsgálatok egész sora előzte meg a megfelelő pillanat (a beültetés) kiválasztását. Az osztrák, német és magyar szakemberek összefogásával végrehajtott akció sikerrel járt; a budapesti rinocéroszok ma is egészségesen tapicskolnak az állatkert kifutójának homokjában.

Elefántlány és vombatkölyök született

Ahogyan világszerte, úgy a Fővárosi Állat- és Növénykertben is bébiboom figyelhető meg.

Február 14-én született meg Asha, az elefántborjú, amelynek világra jövetele azért is fontos, mert utoljára 1961-ben született elefánt Budapesten. 

A másik nagy fegyvertény a ritka indiai oroszlánok szaporodása. Ők február 15-én születtek, és nemcsak azért különlegesek, mert Shirwane, az anyaállat első ellésként mindjárt négy kölyköt a világra hozott, hanem mert ez az első alkalom Magyarországon, hogy indiaioroszlán-kölykök születtek – ugyancsak az európai tenyészprogram keretében.

A harmadik nagyon jelentős szaporulat a vombatkölyök születése. Ő mostanában kezd kinézegetni az erszényből.

Emellett persze még sok más állatkölyök, illetve fióka tekinthető meg jelenleg a Városligetben, így Mhorr-gazella, szerecsenmaki, gyűrűsfarkú maki, jávai langur, szurikáta; és hosszan lehetne még sorolni. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek