Az emberek többségénél kényelmesen csak a hónap 20–25. napjáig tart ki a havi fizetés. A szomorú statisztikán tovább ront, hogy a szakember szerint még egy nappal kevesebbre futja, ha az infláció meghaladja az ötszázalékos mértéket.
Szinte általános jelenség Magyarországon, hogy a családok huszadika környékén vad számolgatásba kezdenek: mennyi marad fizetésig?
Az általános vélekedés szerint sokaknál ilyenkor már nagyon szomorú a mérleg: a fizetésig fennmaradó másfél hétre már vagy kölcsön kell kérni, vagy egy-egy számlát nem sikerül befizetni.
– Az, hogy 2008 óta jelentősen megnőtt a hiteleik törlesztésével 90 napon túl elmaradó adósok aránya, azt mutatja, hogy az emberek a hitelek bebukását kockáztatva igyekeznek kihúzni fizetésig – magyarázta lapunk kérdésére válaszolva Udvardi Attila, a Gazdaságkutató Intézet kutatásvezetője. – Ezt az indokolja, hogy a szolgáltatókkal nem lehet packázni, hiszen ha az ügyfél nem fizet, kikapcsolják a gázt, a villanyt, a vizet. A nehezen boldoguló családok ilyenkor inkább a hitelek kifizetésének elmaradásával kockáztatnak. Ha viszont a fizetések vásárlóerejének csökkenése és az infláció mértéke együttesen meghaladja az öt százalékot, akkor az emberek fizetése – durva becslés alapján – egy nappal rövidebb időre elegendő – állítja a szakember.
2012-ben 5,7 százalékos volt a pénzromlás, vagyis a magyarok átlagosan egy nappal rövidebb időre tervezhettek a pénzükből. Ez idén várhatóan nem így lesz, hiszen a rezsicsökkentés és a vártnál alacsonyabb infláció kedvezően hat. Sőt: a nyugdíjasok az 5,5 százalékos nyugdíjemeléssel visszanyerhetik a tavaly elveszített napot.
Ezt azonban az érintettek egyelőre nem érzik.
– Hónap végén már csak a legszükségesebbeket veszem: kenyér, párizsi, krumpli – panaszkodott egy neve elhallgatását kérő kisnyugdíjas. A szűkebb napokat az árusok is megérzik:
– Már a karácsony is gyenge volt, a húsvét is csak fele a tavalyinak. Hónap végén az emberek nem vesznek már egy kiló tarját, csak három szeletet. Ilyenkor több fogy far-hátból és húsos csontból – állítja Gacsal Tamás hentes.
A gyümölcsösnél a csemegék már szinte egyáltalán nem fogynak 25-e után.
– A hónap utolsó hetében több krumpli és hagyma fogy, de ananászt már egyáltalán nem vesznek – ecseteli Ambrus Zsuzsanna zöldség-gyümölcs árus.
Hó végén már a kocsmák is kiürülnek.
– Mindig meglátszik a forgalmon, hogy hanyadika van. A fizetéskor meglódul, a hónap vége felé fokozatosan csökken a forgalom. A vendég ugyanannyi, csak feleannyit isznak – állítja Nagy Ákos kocsmatulajdonos.