Aktuális

A drog és az alkohol megváltoztatja a tinik személyiségét

Létrehozva: 2013.05.26.

A legmodernebb képalkotó módszerekkel felderíthetővé vált, hogy nem csupán pszichés, hanem autonómiai okokra is visszavezethető a kamaszok kiszámíthatatlansága, kontrollnélkülisége és fokozott hajlandósága a drogokra, alkoholra.

A kamaszok viselkedése leginkább egy olyan felturbózott autóra hasonlít, amelyből kifelejtették a kormányt vagy a féket. A csapongó, ide-oda kapkodó, a kalandokba önmagukat könnyelműen belevető, máskor magányba süppedő, állandóan irányt változtató és mindenkivel dacoló tinédzserek nemcsak szüleikkel, környezetükkel ütköznek, de önmagukkal is állandó harcot vívnak.

Testileg már felnőttek, szellemileg is képesek a nagy teljesítményekre, lelkileg azonban rendkívül labilisak. A legutóbbi időkig úgy tűnt, ennek a különös viselkedésnek elsősorban – vagy akár kizárólagosan – pszichés okai vannak. A Berkley, valamint a Cambridge Egyetemen elvégzett kutatások azonban bebizonyították, hogy az emberi agy bizonyos részeinek fejlődése a húszas éveink elejéig tart.

Az MRI (mágneses rezonancia) módszerrel elvégzett vizsgálatok tanúsága szerint 13-14 éves korra az agy jelentős része kifejlődik, kivéve a  homloklebenyt, amit nyugodtan nevezhetünk az agy vezérigazgatójának. Hiszen ez a rész a józan ítéletalkotás, a mérlegelés, valamint a hosszú távú döntéshozatal központja.

Ronald Dahl kísérletei bebizonyították, hogy a kamaszok sokkal nagyobb kockázatot vállalnak akkor, ha a társaik körében vannak. Ez nemcsak a tinitársaságban elkövetett bűncselekményeket magyarázza, hanem a fokozott alkohol-, illetve drogfogyasztást is. Utóbbiakkal az a legfőbb gond, hogy mivel az agy még ebben a korban is alakul, a gyakran használt idegi kapcsolatok megerősödnek, a ritkán vagy egyáltalán nem használtak pedig „kiiktatódnak”. Tehát az ekkor felvett szokások rögzülnek.

Mivel az MRI-vizsgálatok képet adhatnak az agy szerkezeti állapotáról, a fiatal felnőttkori depresszió előrejelzésében és megelőzésében egyaránt szerepe lehet a mostani kutatási eredmények alkalmazásának.

Átprogramoz a drog

– A kamaszkori kábítószer-élvezet és rendszeres alkoholfogyasztás átprogramozhatja az agyat – hívja fel a veszélyre a figyelmet Susan Tapert. A San Diego Egyetem pszichológusa különösen a lányokat látja e téren veszélyeztetettnek, akik esetében jelentősen romolhat a térbeli és vizuális információk feldolgozása.  

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek