Egy orosz katonai repülőgép kémkedik napokon keresztül a magyar légtérben. De mit vizsgálnak pontosan? A Bors ennek járt utána.
Orosz ellenőrök végeznek megfigyelő repüléseket Magyarország légterében egy An–30B típusú orosz katonai géppel – adta hírül a hétvégén az orosz védelmi minisztérium. A megfigyelők Kecskemétről indulva végzik a repüléseket, elôre kijelölt útvonalon. Összesen 860 kilométert tesznek meg. Nem csak nálunk, Románia felett is járőröznek.
De valójában mit csinál ez az orosz gép Magyarország felett? Érdekes, de a honvédelmi tárca, egyébként hírekkel gazdagon ellátott honlapján egy sort sem találtunk az eseményről. A minisztérium sajtófőnöke, Igazság Arnold úgy tájékoztatta a Borsot, hogy a Nyitott Égbolt Szerződés alapján az oroszok 96 órán át végezhetnek nálunk megfigyelő repüléseket. – Hogy konkrétan mit figyelnek majd, arra csak a repülési terv átadása után tudunk válaszolni – tette hozzá a HM sajtósa.
Az orosz gép ma érkezik Kecskemétre és csütörtökön kezdi a megfigyelést. Arra a kérdésre, hogy a magyarok – ellentétben az oroszokkal – miért nem adtak előzetes tájékoztatást az akcióról, Igazság Arnold úgy válaszolt: „az orosz és a magyar fél is a saját feladatáról ad tájékoztatást”.
Magyar gép is szokott egyébként külföldön megfigyelést végezni, elsősorban Bosznia, Ukrajna és Oroszország felett. – Ezen a gépen nincsenek fegyverek, csupán meghatározott hírszerzői eszközök, mint például fényképezőgépek, vagy radarok – mondta a Borsnak Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő. – A katonai objektumokban zajló mozgásokat ellenőrzik, de ez bevett dolog.
Ez a szerződés egyébként a hidegháború lezárása után azért köttetett meg, hogy a tagállamok saját maguk győződhessenek meg arról, hogy egy társország nem készül éppen előre be nem jelentett katonai beavatkozásra.
Legutóbb 2012 áprilisában „figyelt” orosz katonai gép Magyarország felett.
Mi az a Nyitott Égbolt?
A mostani akciót a Nyitott Égbolt Szerződés teszi lehetővé. A megállapodást huszonegy évvel ezelőtt írta alá 25 állam, és azóta még kilenc ország csatlakozott hozzá. Ennek lényege, hogy az egyes országok gépei rendszeresen ellenőrző repüléseket végeznek a tagállamok területe felett. Ezek célja – idézzük – „a bizalom, a biztonság és a stabilitás erősítése”.