Aktuális

Apácák nevelték a gerilla múltú elnök asszonyt

Török Hanna

Létrehozva: 2013.04.07.

Argentína, Brazília és Chile élén női elnök áll, Angela Merkelt évek óta a világ egyik legbefolyásosabb politikusának tartják, a valutaalapot egy volt szinkronúszó hölgy irányítja, most pedig Obama elnök egy alig 44 éves nőre bízza az FBI vezetését.

Ilyen fiatalon? 

Barack Obama ismét megdöbbentette a világot. Ezúttal azzal, hogy eddigi biztonsági tanácsadóját, a még mindig csak 44 éves Lisa Monacót még magasabb pozícióba helyezné. Az ifjú hölgy ugyanis a szeptemberben visszavonuló Robert S. Mueller után az FBI, vagyis a Szövetségi Nyomozóiroda következő igazgatója lehet. „Ilyen fiatalon? ­„Rá­adásul egy nő?” – teszik fel sokan a kérdést, de Obama kitart választottja mellett.

Néhány napja történelmet írt azzal, hogy a modern kori 007-es ügynököket kiképző, küldő szervezet, a Nemzeti Fedett Szolgálat élére Julia Pierson személyében nőt nevezett ki. Most ismét történelmet írhat.

A rendkívül határozott, gyors áttekintőképességéről ismert Lisa a Harvardon végzett, életének első három és fél évtizedét folyamatos tanulással, önképzéssel töltötte. „Hamar megtanultam, hogy ha jól teljesítek, akkor egyenrangúként tekintenek rám” – emlékezett vissza az egyetemi évekre és a munkakezdésre. Mindenütt kiemelkedett, mindenütt gyorsan haladt a ranglétrán. „Kemény egyéniség, a legjobb értelemben vett ­kar­rierista, aki nemcsak követel, de gyakran dicsér is” – méltatják ­kol­légái.

First ladyből elnök lett

Az amerikai diplomáciai életben nem ritka jelenség a kemény asszony; ilyen volt a cseh származású Madeleine Albright, aki Egy bevándorló külügyminiszter emlékiratai címmel írta meg visszaemlékezéseit. 2000-ben óriási visszhangot keltett, hogy Václav Havel akkori elnök felkérte, szálljon harcba „őshazája”, Csehország elnöki székéért.

Jelenleg Dél-Amerika viszi a prímet, már ami a női hatalmasságokat illeti. Chilét a híres környezetvédő, amúgy igen nevetős, szőke Michelle Bachelet, Brazíliát a bolgár apától származó és egykor apácáknál nevelkedett Dilma Rousseff, míg Argentínát az emberi jogok erőteljes védelmezője, az igen csinos Cristina Kirchner vezeti.

Utóbbi politikus egészen különös utat járt be a csúcsig. Férje ugyanis 2003-ban lett az Argentin Köztársaság első embere, így Cristina valójában first ladyként vált országosan ismertté. Négy évvel később, 2007. október 28-án hatalmas fiesztával – és persze férje oldalán – ünnepelhette választási győzelmét; a szavazatok 45 százalékát gyűjtötte be.

Elnöklése első évei viharosan teltek, adóemelései miatt tiltakozáshullám söpört végig az országon. A bennfentesek szerint az ellenállás és legfőképpen annak intenzitása sokkolta az elnök asszonyt, s a háttérből valójában férje irányított. 2011 decemberében szóvivője bejelentette, hogy pajzsmirigyrákot állapítottak meg nála.
 

Az IMF-vezér Lagarde ártatlan?
A Nemzetközi Valutaalap történetében először fordul elő, hogy egy nő ül a vezetői székben. Milyen különös: mindez éppen azután következett be, hogy elődjének, a francia Dominique Strauss-Kahnnak szexista botrányai miatt kellett távoznia tisztségéből.

A párizsi tanár házaspár ­gyer­me­ke­ként 1956 januárjában született Christine Lagarde a középiskola elvégzése után előbb amerikai magániskolában, majd hazájába visszatérve jogi és politikatudományi egyetemen tanult, eközben szinkronúszóként szép sikereket ért el.

Jóval harmincéves kora után szülte két gyermekét, férjétől elvált, jelenleg Xavier Giocanti vállalkozóval él együtt. Magánéletét szigorúan őrzi, annyit azonban tudni lehet, hogy soha nem iszik alkoholt, és a stresszt a búvárkodás, jóga és úszás mellett kertészkedéssel vezeti le.

„Vezetésre született” – írta róla a tekintélyes Financial Times, amikor 2009-ben az eurózóna pénzügyminisztereinek rangsorában a francia politikust az első helyre tette. És miközben a munkában hihetetlenül hatékony és szikár, elvállalt egy filmszerepet is: A Szex és New York sorozatból ismert Cynthia Nixon partnereként egy televíziós drámában láthatták a nézők.

A gazdasági világválság miatt az IMF elnökére különösen nagy figyelem vetül, így a szakmai és a nagyközönség egyaránt kíváncsian várja, miként végződik majd a francia hatóságok vizsgálata: Lagarde-nál március végén házkutatást tartottak, hogy tisztázhassák, volt-e köze egy 2008-as, hatalmas összegű kártalanítási ügyhöz. Bernard Tapie üzletember jutott óriási összeghez – és ekkor Christine gazdasági miniszter volt. „Lagarde ártatlan” – nyilatkozta az ügyvédje. Az ügy folytatódik.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek