Hol vannak már a régi szép idők, amikor a téli disznóvágásból származó sonkát házilag pácolták, füstölték húsvétra! Ma a bolti kínálatra kell hagyatkoznunk, ami meglehetősen változatos.
Füstölt, pácolt, lógatott, kötözött – mindenki másfajta sonkára esküszik. De, hogy melyik a jó választás, az csak vasárnap derül ki, amikor az asztalra kerül az ünnepi csemege. A legtöbben hajlandók mélyebben a pénztárcájukba nyúlni a jó minőségért.
– A jó sonka elkészítéséhez hosszú idő kell, ezért is drágább, mint a gyorspácolt gyári – magyarázza Árpás László etyeki sonkamester. – Én már karácsonykor a húsvéti sonkára gondolok, amihez megfelelő nyersanyag és egy kis odafigyelés kell. Huszonöt napra sózom be, és attól függően, hogy milyen gyorsan engedi a levét, 6–8 naponta utánasózom. Ez így megy közel egy hónapig. Utána egy napra vízbe teszem a húst. Ezt követően szikkasztom, majd elkezdem a füstölést – sorolta a mester, hozzátéve: az sem mindegy, mekkora az a sonka. A személyes ízlésvilág is befolyásolhatja a készítőt: igény szerint fűszereznek fokhagymával, babérlevéllel, borókabogyóval. A pácoláshoz pedig legalább hat hét kell.
Petró József szerint a legfinomabb falatok a sertés hátsó combjából készülnek.
– Ha arról levágják a felső részt, az a szívsonka. A lapockasonka a sertés mellső lábából készül. A hagyományos érlelésű kötözött sonka is finom – mutatja Petró József hentes. – Ez úgy készül, hogy hat hétig sóban pácolják a húst, majd utána egy hétig páclében érlelik. Ezután jön a kötözés, majd két napig füstölik és szárítják. Egy kiló húsból körülbelül 70 dekás sonka lesz. A gyors érlelés viszont növeli a hús tömegét: egy kilóból, 120 dekás comb marad hátra.
A parasztsonka egyben csak nagy családoknak való, vagy ott, ahol sok vendéget várnak, hiszen akár 15 ezer forintnál is drágább, és megenni sem lehet egyedül.
– A hátsó sonkák 8–9 kilogrammosok, a lapockasonkák 3–5 kilósak. Minőségük nem feltétlenül a sertés fajtájától, sokkal inkább az elkészítés módjától függ – fejtette ki Bűcs Gabriella, a Fény utcai piac „A sonkás” nevű boltjának munkatársa. – Készülhet száraz páccal, ami csak só, és nedvessel is, ami sót, borsot és babérlevelet is tartalmaz. A hagyományos füstölésnél hideg füstöt használunk, nem lehet több 15–20 foknál. Ez időigényesebb, akár egy hétig is tarthat. A füstöléshez a legjobb a bükkből vagy akácból készült faforgács – árulta el a műhelytitkot Gabriella a Borsnak.