Aktuális

Da Vinci rajzai alapján ma is taníthatnának

M. G.

Létrehozva: 2013.03.17.

Vizsgálatok bizonyítják, hogy a Leonardo da Vinci nem véletlenül festette le tökéletesen a testet. Megdöbbentő pontossággal készült anatómiai vázlatairól kiállítás nyílik Edinburghban.

Tudományos pontossággal készítette el anatómiai rajzait Leonardo da Vinci – erről győzi meg a látogatókat egy új kiállítás, melynek anyaga összehasonlítja a művész munkáját a modern orvosi tanulmányok során kialakult képpel. Mint kiderült, az egyik legnagyobb reneszánsz művész, látnok és feltaláló anatómusként is fantasztikus érzékkel előzte meg korát. Nála precízebben a legmodernebb technikákkal sem tudják bemutatni a testet.

Életre kelt a vázlat

Köztudott, hogy Leonardo da Vinci azért kezdte kutatni az emberi testet, hogy festményein természetes valójában örökítse meg, ám a projekt nagyon gyorsan önálló életre kelt, és a tanulmányból gazdagon illusztrált anatómiai értekezés lett. Ennek során a zseni boncolásokat is végzett, s felfedezéseiből anatómiai kézirat készült a művész több mint 240 rajzával illusztrálva, jellegzetes tükörírás stílusában, 13 ezer szavas magyarázattal kiegészítve.

A munka, amelyet még soha nem láthattak teljes egészében az Egyesült Királyságban, leírást ad szinte minden csontról és a szervezet számos nagy izomcsoportjáról.

Eredményei a mai orvosi ismeretekkel összehasonlítva is azt mutatják, annak ellenére, hogy az orvostudományban nem ő volt kora legjártasabb szakembere, munkája hihetetlenül pontos. Da Vinci forradalmasította kora anatómiájának európai ismereteit is, azonban 1519-es halála után a személyes iratok és tanulmányok egy része eltűnt, s csak több száz évvel késôbb bukkantak rájuk.

Film a rajzokból

A rajzok most a modern animáció segítségével egymás mellé kerülnek, egy 3D-s film például a felboncolt vállat mutatja tökéletes pontossággal, de ezenkívül Da Vinci számos rajzot készített, melyen a csontok, az izmok, az idegek és az inak, a vállízület látható minden szögből és minden helyzetben.

A rajzaiból kiderül, hogy Da Vinci volt az első, aki – már 1510-ben – pontosan ábrázolta a gerincet, boncolásai során pedig pontos leírását adta a májcirózisnak, az érszűkületnek, sőt egy ikonikus szép tanulmányt készített az anyaméhben levő gyermekről is.

A legnagyobb úttörő

A kiállítás kurátora, Martin Clayton elmondta, minden okuk megvolt arra, hogy Leonardo legyen az edinburghi tárlat központi témája. Ez az első alkalom, hogy a művész csodálatos alkotásai mellett megjelennek az orvosi képalkotás lenyűgöző példái is. Ezek azt mutatják, hogy az emberi anatómia alig változott ötszáz év alatt, s Leonardo a tudomány legnagyobb úttörője.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek