Eltűnt a hulladék kezelésére szánt uniós pénzek nem lebecsülendő része – állapították meg az EU számvizsgálói: 3300 milliárd forintnyi eurót tapsoltak el a tagországok.
Megdöbbentő eredményeket hozott annak vizsgálata, hogy milyen hatékonysággal használták fel az ezredforduló óta a strukturális alapokból hulladékkezelésre adott 11 milliárd eurónyi pénzt. Finoman fogalmazva, a vizsgálat szerint a meghatározott uniós direktívákat kiegészítő intézkedéseket nem alkalmazták kellő hatékonysággal a tagországok.
Súlyos milliárdok tűntek el az unió által támogatott látszatintézkedések, hangzatos programok felszínes megvalósítása révén. A jelentés szerint – sokan úgy vélik, nem meglepő módon – ebben elsősorban az új tagállamok, a románok és a bolgárok „jeleskedtek”. Esetükben körülbelül két és fél milliárd eurónyi támogatott beruházásból nem lett semmi, a pénz viszont eltűnt. Körülbelül hárommilliárd eurónyi támogatásnak veszett nyoma Csehországban, Szlovákiában és Lengyelországban.
Nem dicsérnek Brüsszelben minket sem. Igaz, a fent említett párost meg sem közelítjük, de forintban kifejezve körülbelül ötmilliárdot tesz ki az az összeg, ami eltűnt, holott abból a tökéletesen működő szelektív hulladékgyűjtés alapjait már meg kellett volna teremtenünk. Magyarország esetében elsősorban azt róják fel az uniós környezetvédők, hogy gyűjtőszigetek és hulladékudvarok vannak ugyan, de kihasználtságuk meg sem közelíti a nyugati átlagot.
Mindamellett nagy a lemaradásunk a társasházi szelektív hulladékgyűjtés tekintetében is. Jórészt uniós támogatásból több éve ott állnak ugyan a folyosókon a gyűjtőkukák, ám legtöbb helyen „dísznek”. Ennek csak részben az emberi hozzáállás az oka. A jelentés szerint ugyanis a magyar szelektív gyűjtőkultúra terjedését olyan bosszantó mulasztások is gátolják, hogy nyáron például az üveges kukák környékét rovarok milliói lepik el az alkoholos- és üdítősflaskákban erjedő maradék bűzére gyülekezve. Gyakoribb szállítással ez kezelhető lenne.
„Tény, hogy a hulladékkal kapcsolatos intézkedések hatását eddig nem mérték kellő alapossággal, következésképp nem megfelelő minőségű adatokat szolgáltattak a folyósított pénzek felhasználásáról sem. A jövőben ilyen munkára nem lesz pénz. Már az idei év végére a tagországoknak immár különleges hulladékmegelőzési programokat kell kidolgozniuk” – írta az euractiv.com.