Auschwitz poklában is történtek csodák. Hét magyarországi zsidó törpe például nem másnak, mint a haláldokinak, Josef Mengelének köszönheti, hogy túlélte a borzalmakat.
A náci tisztek nem hittek a szemüknek, amikor 1944 májusában begördült a haláltáborba újabb ötezer zsidó emberrel a vonat. A szerelvényből hét törpe is lekászálódott, körbe álltak, s egyikük egy aláírást tartalmazó képeslapot nyújtott át az őket körülvevő náci tisztnek. A lapot garancialevélnek szánták arra, hogy nem esik bántódásuk.
Az őr előtt a világhírű Liliput nevû vándorénekes csapat tagjai álltak. Édesapjuk, Shimshon Eizik, a Máramaros megyei Rozália falu rabbija maga is törpe volt, s átlagos testalkatú felesége három „normálisan” fejlett gyermek mellett hét törpét szült, akik a román király előtt is felléptek. Nos, velük gördült be a vonat Auschwitzba, s az őrök tudták a kötelességüket: a doktorért küldtek.
Egyetlen törpe miatt talán fel sem ébredt volna álmából Josef Mengele, de egy héttagú törpe család már az ő érdeklődését is felkeltette. A família legifjabb tagja, az akkor 23 éves Elizabeth (Perla) Ovitz nem tudta még, hogy hova érkezett. Látva az építmény tetején füstölő két hatalmas kéményt pékségre gyanakodott, de a leszállításban segédkező zsidó felvilágosította: itt nem kenyeret sütnek, hanem embereket küldenek a másvilágra.
Az auschwitzi törpék című, minap megjelent könyv felidézi, hogy Mengelét majd’ szétvetette a boldogság a törpék érkezésekor. Csak három óra telt el a törpéket szállító vonat megérkezése óta, de a zsidók nagy része – mintegy 3100-3500 ember – addigra már halott volt. A törpéket és három ép testvérüket azonban nem küldték gázkamrába. Az Ovitz család „kivételezett” státusa folytán megtarthatta ruháit, latrina helyett biliket használhatott, s mindennap alumíniumtálban mosakodhatott.
Mengele laboratóriuma átlagos volt, a törpéknek csak a hétről hétre megismételt vérvétel okozott problémát. – Sok vért vettek tőlünk, s az éhezés miatt gyakran elájultunk – emlékezett vissza Perla. – Ez sem tartotta vissza Mengelét: lefektetett minket és folytatta a vérvételt – fűzte hozzá. A legelviselhetetlenebb mégis az volt, amikor felváltva forró és hideg vizet öntöttek be a fülükön.
Mengele rajongott a törpékért, bókolt a család hölgytagjainak, s megjegyzéseket tett csinos öltözékükre. Dr. Auschwitz célja voltaképpen az volt, hogy kísérletekkel bizonyítsa a zsidó faj degenerációs elváltozásait. Ezt azonban semmiféle tudományos vizsgálattal nem tudta alátámasztani, így hát ennek illusztrálására a hét Ovitzot meztelenre vetkőztetve mutogatta előadásai során.
A törpék azonban beteges fanatizmusának köszönhetően megmenekültek. A család hét hónap rabság után ért haza; a deportálásuk előtt elásott értéktárgyaik a helyükön voltak, de szülőfalujuk, Rozália teljesen megváltozott: a hatszázötven elhurcolt zsidóból mindössze ötvenen tértek haza.