Huszonegymillió forintnyi kunájába került tavaly Horvátországnak, hogy megtisztítsa tengerpartját az irdatlan mennyiségű albán szeméttől. A mocsok idén is úszik, de ezúttal az áramlatok Olaszország felé viszik.
Hatalmas felháborodást okozott a múlt év elején déli szomszédunkban a sok tonnányi, emberi ürülékkel „tömített” kommunális szemét, amit az albániai Drac városának több kilométeres homokos partjairól vitt a déli szél és az áramlatok Dubrovnik és az Adriai tenger legszebb szigete, Mljet felé.
Az első, hatalmas mennyiségű szenny már januárban landolt a Dubrovniktól délre fekvő öblökben, egy másik viszont a kristályvízű zöld sziget, Mljet partjai felé vette az irányt. Volt benne minden: üdítősüvegek tízezer számra, műanyag és fémdobozok, meg persze emberi ürülék is bőséggel.
A turizmusba és az Adria tisztaságába sokat beruházó Horvátország azonnal megkereste az ügyben az albán belügyminisztert, de megértő szavakon kívül mással nem biztatták Tiranában. Mint mondták, az albánok sajnálják a dolgot, de megoldásuk a szemét megsemmisítésére a tengerparton nincs, s ez nekik is súlyos ökológiai gondokat okoz.
A zágrábi küldöttség Dracban szemrevételezhette a katasztrofális állapotokat, a több kilométer hosszú, homokos partot, ami egy rettenetesen nagy pöcegödör, s felszámolására óriási összegek kellenének. Mint kiderült, a turizmus hiába gyorsan fejlődő iparág Albániában is – 2011-ben négy, tavaly négy és fél millió turista kereste fel az ottani partot –, a rendteremtésre szakértelem nincs, pénz még kevésbé.
Így a horvátoknak nem maradt más hátra, mint hogy önerőből, saját forrásokból tisztítsák meg tengerüket a szomszéd koszától, ami sikerült is huszonegymillió forintnyi kunából. A rettegés azonban bennük maradt, hisz az albán szemét idén sem vész el. És nem tévedtek.
Akárcsak egy éve, idén, január elején újra vízbe került a draci szeméthegy. Hogy miért menetrendszerűen az év elején történik ez, érdekes kérdés, amire majd diplomáciai úton kérnek választ az érdekeltek, ám a horvátok szerencséjére, idén már nem Dubrovnik az irány. A hulladék ugyanis valami furcsa áramlat segítségével, már a montenegrói partszakasz déli részénél Itália partjai felé kezdett el úszni.
Ezúttal tehát az olaszokra vár a „nagytakarítás”, mert ha nem gyűjtik be a koszt, az valahol Foggia felett ér partot!