Tüskeváron látták idén az első hazatérő fehér gólyát tegnap. Mostantól naponta újabb érkezőkre lehet számítani egész tavasszal.
Egy villanypóznán pillantották meg tegnap Veszprém megyében, Tüskeváron az első hazatérő gólyát. A madár birtokba vette a falu határában fekvő réteket és a régi fészkét. Egyedül jött, lehet, hogy párja még úton van. Szemmel láthatóan egészséges. Valószínű, hogy ez a példány nem ment el egészen Fokföldig, mint legtöbb társa, közelebbről indulhatott. A többség csak március második felében várható.
A fehér gólya vonulási útvonalát és telelőterületét jól ismerik a kutatók a madárgyűrűzés révén. A kelet-európai gólyák jellemzően Fokföldön telelnek: Kenyán, Tanzánián és Ugandán keresztül, a Nílus folyását követve jutnak el a Szuezi-öbölig, majd a Földközi-tenger keleti partvidékén szárnyalnak tovább, és Kis-Ázsián átrepülve, a Boszporusz felett jutnak haza.
Madárvonulási menetrend
Mezei pacsirta: ma, Zsuzsanna napján várható. Énekével hirdeti jövetelét.
Bíbic: néhány nap múlva várható, a belvizes szántókon jelenik meg. A szántóvetők számára érkezése a tavaszi munkák kezdetét jelenti.
Barázdabillegető: a Földközi-tenger medencéjében telelt, február végén repül haza.
Seregély: sokszor márciusi sárgarigónak hívják, mert kiválóan utánozza a sárgarigót. Március elején jön vissza.
Búbos banka: március idusán „up-up-up” hangjával adja hírül, hogy megérkezett.
Örvös galamb: Nagy csapatokban repül haza március közepén.