Vezető divatcégek ruháiban lelt veszélyes anyagokra a Green-peace. A szervezet szerint ezek a környezetbe kijutva hormonzavarokat, sőt daganatos megbetegedéseket okozhatnak.
A környezetvédő szervezet 141 ruhadarabot vásárolt márkás divatcégek kínálatából a világ 27 országában, köztük négyet Magyarországon. A vizsgálat során húsz neves márka, köztük az Armani, a Levi’s és a Calvin Klein ruháinak kétharmadában találtak veszélyes vegyületeket. A Zara termékeiben pedig – igaz, a megengedett határértéken belül, de – még rákkeltő anyagok is voltak.
A vizsgált márkák egyes ruháiban megtalálhatóak úgynevezett NPE-vegyületek, amelyek magas koncentrá-cióban károsítják a hormonrendszert. Négy termékben voltak kimutathatóak nagy töménységben káros vegyületek, kettőben pedig a festéshez használt rákkeltő anyagok nyomait fedezték fel. Ezen túl több ruhaneműben további veszélyt jelentő ipari adalékanyagot is találtak.
Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője elmondta: – Magyarországon négy terméket vizsgáltunk. Ezek közül egyedül a H&M bugyija nem tartalmazott kimutatható mennyiségben káros anyagot. A C&A-póló kis mennyiségben tartalmazott hormonrendszerre veszélyes mérgeket. A Dieselpólóban nehezen lebomló, káros szerves anyagokat mutatott ki a Greenpeace vizsgálata. A
Zara Pakisztánból származó gyermekfarmere egyszerre tartalmazott hormonkárosító és festékekből származó rákkeltő anyagokat. Egyértelmű tehát, hogy a vezető divatcégek veszélyes vegyi anyagokat tartalmazó ruhákat árusítanak, melyek szennyezik a vizeinket mind a gyártás, mind a mosások során. A textilipar a világ élővizeit továbbra is szennyvízcsatornaként használja. Pedig fölöslegesen: a ruháinkat veszélyes vegyi anyagok nélkül is el lehet készíteni.
Martin Hojsik, a Greenpeace International Detox kampányának koordinátora közölte: ezek után a Greenpeace joggal követeli a divatcégektől, hogy kötelezzék el magukat a veszélyes anyagok 2020-ig történő teljes kiváltására. Ezt egyébként már megtette a Puma, az Adidas, a Nike, a C&A, a H&M és a Marks&Spencer. A vállalatok felelőssége, hogy a beszállítóik is felhagyjanak a veszélyes anyagok használatával.