Perelhetők a hitelminősítő intézetek. A döntés Brüsszelben született, a tét eurómilliárdokban mérhető. A magyar kabinet még hezitál.
Mit tesznek a hitelminősítők? Egy-egy ország állampapírjait, kötvényeit kínálják eladásra ügyfeleiknek, ehhez kockázati elemzéseket készítenek. Rendkívüli veszélyük akkor mutatkozik meg, ha hibás kalkulációk után leminősítik egy állam gazdaságát, azaz nem ajánlják megvételre a papírjait.
Az első bukta A három nagy hitelminősítő intézet – a Standard & Poors, a Fitch és a Moody’s – tekintélye először a 2008-as válság kapcsán adott hibás elemzéseknél csorbult.
A svájci St. Gallen-i Egyetem kutatói pedig arra jutottak: az amerikai hitelminősítők miatt alakult ki az eurózóna adósságválsága. A családoknak fáj Tavaly Magyarországon a Standard and Poors (S&P) hatására a forint bebukott, a bankok pedig apránként növelték a devizahitelesek kamatterheit. A Nemzetgazdasági Minisztérium spekuláns lobbinak nevezte az elemzőcéget. Azért, mert az S&P csak azt nézte, hogy a kormány nem jut dűlőre az IMF-fel. A pozitívumokkal, így a 3 százalék alatti hiánnyal viszont nem foglalkozott.
Hibáztak Az S&P korábban már felsült Franciaországgal. Párizs 2011-ben az európai bankfelügyeletnél jelentette fel ôket hibás döntésük után, amely eurómilliárdokban mérhető kárt okozott. Ugyanígy járt más elemzőkkel Lengyelország, Németország, sôt a teljes unió is. Perelni azonban senki sem tudott, mert a minősítők arra hivatkoztak: előrejelezésük nem tény, csak vélemény.
Fizetnek Az USA-ban két éve bíróság mondta ki: a károsult államok perelhetik a rosszul számoló minősítőket. Tegnap pedig az EU-ban is így döntöttek: Brüsszel szintén lehetővé tette per indítását. A magyar kormány legfőbb mumusa pont az S&P. Arra azonban lapzártánkig nem kaptunk választ, hogy a kabinet perre megy-e?
Megjósolhatatlan végkifejlet
Nehéz megmondani, mekkora kár származik egy leminősítésből. Valamennyi biztosan, de egy hozamemelkedésnek például sok más oka is lehet, nem csak egy rossz minősítés. Amíg nincs a kérdésben precedensértékű ítélet, addig nehéz latolgatni az esélyeket.
Nehéz eldönteni, érdemes-e belevágni a perbe. Ha lesz ilyen, akkor tömegével indulhatnak a perek, amelyek rendkívül rosszt fényt vethetnek a minősítőkre. Azt azért hozzá kell tenni, hogy ezekre a cégekre szüksége van a piacnak – mondta Saághy Pál, az Equilor vezető üzletkötője.