Öröm, majd pánik. Ilyesmit élt át az a brit lottónyertes, aki 148 millió fonthoz (54 milliárd forint) jutott, majd a zaklatások után a boltját is bezárta. De van értelme dolgozni még ilyenkor?
Egy augusztusi napon Fortuna rámosolygott a brit Adrian Bayfordra. A férfi nem kevesebb, mint 54 milliárd forintnyi fontot nyert a lottón.
A hangszerboltot üzemeltető Adrian nem volt szívbajos, vállalta a nyilvánosságot. Eleinte még élvezte is a népszerűséget, ám amikor üzletébe már nem vásárolni, csak kölcsönkérni tértek be az emberek, betelt nála a pohár: decemberben bezárta a boltját.
A Bors arról kérdezett meg közismert és hétköznapi embereket, dolgoznának-e, ha egy ekkora összeg hullana az ölükbe?
Rákóczi Ferenc először is egy óriásplakátot csináltatna.
– Az M1–M7 bevezető szakaszán lenne látható és annyi állna rajta: mindenki kapja be! Persze csak viccelek – neveti el magát a rádiós műsorvezető, aki nem hagyna fel a foglalkozásával.
– Imádom a reggeli rádiózást, ezért bármennyi pénzem lenne, nem hagynám abba. Biztos kevesebbet vállalnék, de örömmel járnék be dolgozni – mondja Rákóczi Ferenc.
Madár Vera, a Jóban Rosszban című sorozat színésznője sem tudná elképzelni az életét munka nélkül.
– A színészeten kívül a kreativitásomat bontakoztatnám ki még jobban – állítja Vera. – Elképzelhető, hogy vennék egy saját színházat, biztosan létrehoznék több alapítványt a sérült, hátrányos helyzetű és beteg gyerekekért és az idősekért. Ja, és el ne felejtsem, lenne egy luxusmacskafarmom is. Édesapám emlékére pedig – aki vendéglátós volt – talán nyitnék egy éttermet – sorolja vágyait a színésznő, aki szerint az értelmes munka nagyon pozitívan hat az emberre.
A pszichológus úgy véli, rengeteget veszíthet, aki egy lottónyeremény után felhagy a munkával.
– Ilyenkor elkerülhetetlenül megváltozik a személyiség, ráadásul ha valaki semmit nem csinál, csak pihen, nyaral, még a gondolkodása is leépül egy idő után. Elveszíti a sikerélményt, a pozitív visszajelzéseket – mondja Csehák Hajnalka.
A szakember szerint a legjobb megoldás ilyenkor az, ha az illető olyan tevékenységbe kezd, amire mindig is vágyott.
– Néha utáljuk, időnként soknak tartjuk és elegünk van belőle, de mégis életünk értelme a munka. A munkanélküliek sem kizárólag attól szenvednek, hogy nincs jövedelmük. A feleslegessé válás érzése, az értelmes munka hiánya bizony lélek- és egészségromboló is lehet – mondja a szakember, aki hozzáteszi: szinte elkerülhetetlen, hogy a baráti és a családi körben tudomást szerezzenek a hatalmas nyereményről, ha azonban valaki hajlandó elköltözni, és nem kezdi el szórni a pénzt, örökre titokban tarthatja, honnan szerezte a vagyonát.