Aktuális

Mikor van szükség antibiotikumra?

Bors

Létrehozva: 2013.01.28.

Oly sokszor hallottuk már, mégsem magától értetődő: nem kell azonnal és automatikusan az antibiotikumokhoz nyúlnunk, ha megbetegszünk. Most, az influenzajárványok közeledtével nem árt, ha átnézzük, mikor elkerülhetetlen a használatuk.

Megfázás

Az évnek ebben a szakában szinte lehetetlen elkerülni, hogy beleessünk az orrnyálkahártya-fertőzések valamilyen formájába. A statisztikák szerint a felnőttek évente minimum kétszer, de akár ötször is áldozatai a tüdő- és légúti megbetegedéseknek, míg a hat évnél fiatalabb gyerekek szinte folyamatosan esnek az egyik fertőzésből a másikba.

Az ilyen vírusos támadásokkal szemben nem sokat tehetünk, de a jó hír az, hogy igazából nincs miért tartanunk tőlük, szervezetünk ugyanis egymagában képes létrehozni azokat a megfelelő ellenanyagokat, melyek néhány nap alatt megszabadítanak bennünket a megfázásos tünetektől. A rossz közérzet, fejfájás ellen vegyünk be aszpirint, használjunk orrcseppet, ilyen estekben az antibiotikumok szedése teljesen felesleges.

Torokfájás

A torokfájás a lakosság mintegy egyötödét érinti minden évben. Az ilyen bajok az esetek 70 százalékában vírusos eredetűek, és nem jelentenek komolyabb veszélyt. Immunrendszerünk néhány nap alatt elbánik velük, elég, ha fájdalom- és lázcsillapítót szedünk, nincs szükségünk antibiotikumokra. Ha azonban a torokfájás bakteriális eredetű, akkor fontos, hogy az antibiotikumokat hívjuk segítségül, így elkerüljük az esetleg súlyos szövődményeket, melyek akár a szívünket vagy a veseműködésünket is veszélyeztetik.

Arcüreggyulladás

A homlokunk, járomcsontunk és orrunk mögötti járatokba, üregekbe hamar továbbterjedhet a fertőzés, és komoly gyulladásokat okozhat. Ilyenkor kellemetlen váladékképződés indul, és felszökik a láz is. Ebben az esetben gyors és radikális gyógymódra van szükség, mielőtt a gyulladás átterjed a szemekre, súlyosabb esetben az agy irányába. Ekkor nincs min gondolkodni: antibiotikus beavatkozásra van szükség, két héten át – gyulladáscsökkentőkkel és orrcseppekkel kiegészítve.

Hörghurut

Akár vírusos, akár ­bakte­riális úton érkezett, a hörghurut komoly veszélyt jelent a tüdőnkre. Amennyiben a kórt láz, torokfájás, orrdugulás és fejfájás kíséri, általában vírusos fertőzésről van szó. A kezdetben száraz, majd selypes köhögés szintén jellemző az efféle betegségre. Hogyan kezeljük? Leginkább olyan lágyítószerek alkalmazásával, melyek megkönnyítik a váladék távozását, csillapítják a gyulladást és a fájdalmat.

Ha a váladék zöldes színezetű, abban az esetben bakteriális eredetű hörghuruttal állunk szemben. Ha még nem vagyunk biztosak benne, várjunk 2-3 napot, majd ha a tünetek nem enyhülnek, mindenképpen kezdjük meg az antibiotikumos kúrát.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek