Olive Oatman volt az első nő, akit tetováltak az 1800-as évek közepén Amerikában. Azóta elterjedt ez a testdíszítés az asszonyok körében is: a tengerentúlon tavaly már több hölgyet varrtak ki mint férfit. Magyarországon nagyjából fele-fele az arány.
2012 volt az első év, amikor az Egyesült Államokban több hölgy varratott magára mintát, mint férfi: a nők 23, a férfiak 19 százaléka tetováltatott. A „Bodies of Subversion: A Secret History of Women and Tattoo” (Botrányos testek: a nők és a tetoválások titkos története) című könyvében Margot Mifflin foglalkozott a kezdetekkel.
– A tetoválások a korabeli nők számára fontos jelentést hordoztak a feminizmus kibontakozásának idején. Az önrendelkezés jeleként hordták magukon egy olyan korszakban, amikor viták dúltak az abortuszhoz való jogról és a sze- xuális zaklatásokról – írta.
Amerikában az első nő, akit tetováltak, Olive Oatman volt. Miután az 1810-es években az egész családját lemészárolták a yavapai indiánok, Olive-t mohave indiánok fogadták örökbe. Az indiánok kultúrájához hozzátartoznak a törzsi tetoválások, ezért kapott Olive is.
A tetoválás azonban a szexuális forradalom idején, az 1950-es és 60-as években terjedt el a nők körében. Magyarországon akkor még nem volt elfogadott – azonosították a bűnözői életmóddal –, ám a rendszerváltást követően nálunk is egyre több asszony tetováltatott.
Kupor Zoltán tíz éve készít testrajzokat. Pályája elején tíz vendégből csupán 2–3 volt nő, ma ugyanannyi lány tér be hozzájuk, mint fiú. – Főleg 20–30 éves hölgyek jönnek, és sokkal bevállalósabbak, mint a fiúk. Látványosabb, minőségibb tetoválásokat kérnek – állítja Zoltán. Amíg néhány éve még a derék volt a legkedveltebb testrész, ma sokan telerajzoltatják a karjukat, hogy mindenki lássa. A színes tetoválásokat is jobban szeretik a nők, mint a férfiak.
– Nagyon megy az old’s cool, vagyis az egyszerűsített ábrák: egy rózsa, egy horgony, vagy például koponya. Előfordulnak extrém kérések is. Egy fiatal lány nemrég egy olyan ábrázolást kért a csuklójától a válláig , ami olyan hatást kelt, mintha szét lenne szakadva a bőr, és alatta egy biomechanikai szerkezet lenne.
Gyakori, hogy valaki a családtagjáról szeretne fényképszerű tetoválást. Az utóbbi években ugrásszerűen fejlődött a kidolgozás minősége, így a gyakorlott tetoválók képesek kielégíteni a kuncsaftok igényeit. Havasmezői Nelly első tetkóját tizenkilenc évesen varratta.
– Akkoriban még a nonfiguratív minták mentek, én a bokámra csináltattam egyet. Azóta viszont már más a divat. Tíz éve vegetáriánus vagyok, imádom az álla-tokat, így elhatároztam, hogy a tíz legveszélyeztetettebb állatfajt tetováltatom magamra. Tavaly májusban kezdtük, még fél év, mire elkészül a kollekció – mosolyog Nelly.