Drágult a közlekedés és az alkohol, módosultak az adók. Jobban járnak a bruttó 202 ezer forint felett keresők. Olcsóbb lett az illeték az első lakás esetén, változott az öröklés. A most beköszöntött 2013-as év változásai közül a legfontosabbakat vettük sorra.
Sokat vesztünk a pénzátutaláson, többe kerül egy korsó sör és a kisfröccs. Az egykulcsos adó valóban egykulcsossá válik, igaz, ez csupán a jól keresőket érinti. Bukni csak a havi egymillió fölött keresők fognak rajta. A változások java két részletben, januárban és júliusban zúdul a nyakunkba.
Változnak az adók
Szja: Valóban egykulcsos lesz a személyi jövedelemadó, eltűnik a szuperbruttó. Az összes jövedelmet 16 százalékos adó terheli. A 202 ezer forint felett keresők nettó 10-20 ezer forinttal többet kapnak kézhez. Egy négytagú családnál – átlagosan – 17 500 forint pluszpénz marad. Rosszabbul járnak a havi egymillió forint felett keresők.
Illetékek: Egyszerűsödik a szabályozás. Az általános mérték 18 százalék, lakásvásárlásnál a kedvezményes ráta 9 százalék lesz.
Lakásszerzés: A 35 év alattiak lakásszerzési kedvezménye 15 millió forintra nő (eddig 8 millió volt). A fiatalok az első lakásszerzésük után az illeték felét fizetik meg, ha a lakás értéke 15 millió forintnál kisebb.
Öröklés: Az egyenes ági rokonok után az özvegyek is illetékmentessé válnak.
Áfa: A pénztárgépeket online kötik össze az adóhatósággal. A boltokat, üzleteket, cégeket érintő változás áprilistól lép életbe.
Drágul a sör, sokba kerül a pénzkivétel
Nő az alkohol ára: A jövedéki adó növekedésével 10 százalékkal ugrik meg a sör, a bor és a tömény ára. Egy 300 forintos korsó ára 330 forint lesz, a 200 forintos hosszúlépés 220 forintba, egy 400 forintos feles 440 forintba kerül.
A cigarettaárát január helyett már decemberben megemelték, átlagban 70 forinttal növelve egy doboz árát.
Drágább az autógáz: literenként 33,5 forinttal kerül többe áfástul. Az ok: a szénhidrogén adómértéke január 1-jétől 50 százalékkal, majd május 1-jétől újabb 50 százalékkal emelkedik.
Drágul a jegy és a bérlet: A BKV-jegy 350 forint, a havibérlet 10 500 forint lesz. A tanuló és kisgyerekes havibérletek változatlanul 3850 forintba, a nyugdíjas havibérletek továbbra is 3700 forintba kerülnek, az elővárosi (a HÉV-re és a környéki autóbuszokra érvényes) díjak változatlanok maradnak.
Fizetünk a pénzkivétel után: Egy 10 ezer forintos utalás vagy pénzfelvétel után 20, illetve 30 forint adót kell majd fizetnünk. Egy 140 ezer forintos nettó átlagbért alapul véve havi 1000 forint lesz a többletkiadásunk. Az ok: a tranzakciós adómértéke pénzügyi műveletenként 2 ezrelék, pénzkivétel után 3 ezrelék. Az adó a csekkek befizetésére, a pénzváltásra és a hiteltörlesztésre is kiterjed.
Áthárítják a sarcot?
Marad a drága telefonálás: Megmarad a 2012 júliusában bevezetett, percenként és SMS-enként 2 forintos telefonadó. Ez elvben a telefontársaságokat terhelné, ám ők ügyfeleikre hárították a terhet. A pluszkiadás 700 forint havonta egy lakossági ügyfél esetében. Ez évente 8400 forintos teher.
Nőhet a casco: A biztosítási adót a biztosítók fizetik ugyan, de vélhetően az ügyfelekre terhelik majd sarcukat. Ezért a casco 15 százalékkal, a vagyon- és balesetbiztosítás 10 százalékkal nőhet.
Drágulhat a közmű: A közműadót a közműcégek fizetik vezetékeik után, méterenként 125 forintot. Egyelőre kérdéses, ebből mennyit hárítanak át a fogyasztókra.
Drágább posta: A levél ára 105 forintról 110 forintra, az ajánlott küldeményé 240 forintra elsőbbségi levélé pedig 130 forintról 140 forintra emelkedik.
Csökkenő rezsi: Január elsejével csökkentek a rezsiárak, a kormány rendelete szerint tíz százalékkal lesz alacsonyabb a lakossági gáz, villany és távhő fogyasztói ára. A változás először a februári számlákban lesz érzékelhető.
Dohány csak trafikból
Csak a nemzeti dohányboltban kapható cigaretta és pipadohány júliustól. A kétezer lakosúnál kisebb településeken legfeljebb egy, az annál népesebbeken legalább egy dohányboltot lehet majd üzemeltetni. Kétezer lakosonként pedig további egy dohányboltra szerezhető koncesszió. A jelenlegi 44 ezer helyett hétezer trafik marad. A boltokban csak cigi, lottó és sorsjegy kapható majd.
Nem jár nyugdíj a fizetés mellé
A közszférában dolgozók júliustól már nem kaphatnak nyugdíjat és bért egyszerre. A döntés vonatkozik a közszolgákra, a közalkalmazottakra, a fegyveres testületek dolgozóira, a bírákra és az ügyészekre.
A nyugdíjszámítás szabályai idén – az előzetes tervekkel ellentétben – azonban nem változnak: a járadékot továbbra is a nettó átlagkeresetekből számítják egy friss törvénymódosítás szerint.
A minimálbér 98 ezer forintra nőtt.
Járási ügyintézés: Január 1-jével megkezdték munkájukat a járási hivatalok. Budapesten 23, vidéken pedig 175 hivatal nyitott meg. Elsősorban okmányirodai feladatokat, gyámügyeket, egyes szociális és környezetvédelmi ügyek intézését vették át az önkormányzatoktól.
Módosul a szabadság
Változó munkahely: A munkáltató jogosult a munkavállalót átmenetileg a munkaszerződéstől eltérő munkakörben, munkahelyen vagy más munkáltatónál foglalkoztatni.
A szabadság: Az alapszabadság 20 nap marad, ezen felül több jogcímen pótszabadság jár. Ezmaximum10 nap lehet, melyet mindkét szülő igénybe vehet. Idén a 16 évesnél fiatalabb gyermek után is jár pótszabadság: egy gyermek után kettő, két gyermek után négy, ennél több után pedig hét nap.
Átalakul a távolléti díj: Ez mostantól az alapbér összege lesz, eddig az átlagbérből számolták ki. Jár a kötelező orvosi vizsgálat időtartamára, a hozzátartozó halálakor két munkanapra. A betegszabadság tartamára 70 százaléknyit kap a munkavállaló.
Kötelező lesz
Az 50 négyzetméter alatti épületek eladásakor és bérbeadásakor is kötelező lesz az energetikai tanúsítás elkészíttetése.