Beolvasott a gazdasági minisztériumnak a világ egyik legbefolyásosabb befektetési guruja. Nouriel Roubini azt írja: a forintot nem a spekulánsok mozgatják. A gyengülést Matolcsy György múlt heti cikke váltotta ki.
A forint árfolyama múlt csütörtöktől hétfőig gyengült. Következményként növekedett az államadósság és emelkedett a devizaadósok törlesztőrészlete. Tegnap délelőtt a Nemzetgazdasági Minisztérium azzal vádolta meg Roubinit, hogy ő és elemző cége váltotta ki a pánikot azzal, hogy ügyfélkörének a forint eladását javasolta. Ajánlása pedig lavinaszerűen indította el a spekulánsok forint elleni támadását. Hétfőn 298 forintot is ért egy euró. Tegnap viszont valamelyest már erősödött: 294-295 forintot adtak egy euróért.
Az 54 éves Roubini a világ egyik legbefolyásosabb pénzügyi elemzője, a 2008-as világválság bekövetkeztét pontosan előre jelző közgazdász. Ezért aggatta rá az amerikai sajtó a Dr. Végzet gúnynevet. A professzor Twitter-oldalán tegnap azt írta: Magyarország volt a forint esésének fő hajtóereje.
Az esés fő oka pedig Matolcsy múlt heti, a Heti Válaszban megjelent cikke, amelyben arról írt, hogy az elmúlt évtizedben kár volt erős forinttal harcolni az alacsonyabb inflációért. Roubini és közgazdászai úgy érvelnek: márciusban Matolcsy a legesélyesebb a jegybank élére, cikke pedig úgy érthető, hogy az MNB vezetőjeként a forint gyengítésébe kezd majd.
Matolcsy és Roubini jól ismeri egymást, az amerikai befektetési guru és a gazdasági miniszter két éve találkozott Budapesten. Az euróval fizető államok adóssága volt akkor a téma.
Az NGM lapzártánkig nem reagált Roubini megjegyzésére.