Ázsiában, a karibi térségben és a Közel-Keleten próbálkozik a kormány, és ma már nem finnyás az emberi jogokra, ha egy jó üzletből pénzt is remélhet. Ez azonban nem volt mindig így.
Szükséges a parlament élő lelkiismereteként ismét felemelni a szavunkat az emberi jogok érdekében – így kezdődött Gyürk András képviselő beszéde 2003-ban, a Diktatúraellenes Akciócsoport megalapításakor.
Az ok: Medgyessy Péter miniszterelnök az emberi jogokat sárba tipró Kubában járt, s mellékelték a Freedom House emberjogi szervezet akkori elmarasztaló elemzését is.
Eltelt kilenc év, és ismét delegáció indult Havannába, csak most a fideszes Papcsák Ferenccel az élen. Ám nem csak ő járt jó üzlet reményében a tilosban.
A kormány tavalyi egzotikus utazásait vettük sorra, és megnéztük, mit ír ma a célországokról a Freedom House. A szervezet a politikai rendszereket hétpontos, emelkedő skálával jellemzi. Az első pont a teljes szabadságot jelzi, a hetedik pedig azt mutatja: az ország totális diktatúra.
Kuvait
Utazott: Szijjártó Péter, üzleti delegáció élén.
Miről tárgyaltak? üzleti egyetértési nyilatkozat született.
Freedom House-értékelés: politikailag részben szabad ország, de nincs vallási szabadság, a nők nem egyenjogúak.
Vietnam
Utazott: Szijjártó Péter egy üzleti delegációval.
Miről tárgyalt? Tizenkét magyar vállalkozás kapott engedélyt sertésexportra. Később baromfit és naposcsibét is vihetnek. Magyarok építenek onkológiai kórházat, víztisztító központot, valamint elkészítik a népesség-nyilvántartó rendszert.
A Freedom House értékelése: egyoldalú kommunista rendszer. Nincsenek pártok, a választások manipuláltak, nincs szabad sajtó, hatalmas a korrupció. A kormány kritizálásáért börtön jár.
Azerbajdzsán
Utazott: Orbán Viktor kormányfő, Sziijártó Péter külügyi államtitkár.
Miről tárgyaltak? A Bakui Magyar Kereskedőház megnyitásáról,vasútépítésről, közvetlen repülőjáratról. Konkrétumnak tekinthető, hogy huszonötmillió eurós beruházással szarvasmarhatelepet hoz létre a Hunland Kft. Azerbajdzsánban.
A Freedom House értékelése: nem szabad ország. Papíron ugyan többpárti a politikai rendszer, mégsem tiszták a választások.