Tízből négy budapesti nem érzi magát biztonságban este az utcán. Vidéken soha nem látott méreteket öltött az erőszak és a lopás. A közbiztonságot az emberek rosszabbnak tartják, mint valaha.
Borzalmas gyilkosságra derült fény a hét végén. A 15 éves Vivien találta meg édesanyja holttestét szombaton kora reggel a lakásukban, a kiskunfélegyházi Jókai utcában. A tinédzsert az anya, Judit legjobb barátnője keltette fel telefonon, miután a nő nem jelent meg a munkahelyén, a főnöke pedig aggódni kezdett.
– A feleségemmel mentünk el Judit lakásához, és láttuk, hogy bent áll az udvaron a céges autó – mondta el a Borsnak Kopasz Attila cégvezető. – Csengettem, de nem nyitottak ajtót, majd próbáltam felhívni Juditot telefonon, de nem vette fel a mobilt sem. Ekkor hívtam Jutka barátnőjét, ő ébresztette fel Jutka kislányát, Vivient, aki a hívást követően a telefonnal a kezében rohant ki üvöltve az udvarra: meghalt anyu, vérben fekszik a földön, kiabálta.
A mentők már nem segíthettek a késsel összeszurkált, bántalmazott nőn. A rendőrök a padláson találták meg Jutka élettársát. Azt állította, hogy megtámadták őket a házban.
A nyomozók szerint azonban a férfi ölte meg a párját.
Egyre gyakoribbak a hasonló, brutális esetekről szóló híradások. Gyakori a családon belüli erőszak, de sokszor az áldozat nem is ismeri a tettest.
Az emberek félnek. Megdöbbentő adatokat mutat az ELTE társadalomtudományi karának módszertani kutatóközpontja által végzett felmérés, amiben 1150 fővárosit kérdeztek az életminőségről. Kiderült: a legnagyobb problémát a rossz közbiztonság jelenti.
A nehéz anyagi helyzetben lévők, a 65 év felettiek és a legfeljebb nyolc általánost végzettek érzik magukat a legkevésbé biztonságban. A megkérdezettek 54 százaléka szerint az elmúlt két évben nem változott lakóhelyükön a közbiztonság, 18 százalék szerint romlott.
Vidéken sem jobb a helyzet: Jászladányban például alig van olyan ház, ahová még nem törtek be. Visznek a tolvajok mindent, ami mozdítható: háztartási és földműveléshez szükséges gépeket, terményt, jószágot. Kevés a rendőr, és a betörések legtöbbje felderítetlen marad.
Persze az, hogy ki milyennek érzi a közbiztonság helyzetét, eléggé szubjektív. Elkészült viszont az ország bűnügyi térképe: az új, interneten keresztül elérhető alkalmazás különböző típusú bűncselekményeket jelenít meg, akár utcára pontosan lebontva. Megdöbbentően sok személy elleni erőszakot mutat
a térkép.
– A közterületen elkövetett bűncselekményektől kezdve az autófeltörésen keresztül a garázdaságig szinte mindent megtekinthetünk a térképen – ismertette dr. Nemes Zoltán dandártábornok. – Az adatokat fokozatosan töltik föl. Az alkalmazás célja, hogy a lakosság megismerhesse közvetlen lakókörnyezete adatait. Bízunk benne, hogy nagy támaszt fog nyújtani az önkormányzatoknak és a rendőrségnek is, például a járőrözések megszervezésénél – húzta alá dr. Nemes Zoltán.