Párizs a világ leglátogatottabb városa. Rengeteg jelzővel tisztelték már meg a metropoliszt: a szabadság, a divat, vagy a szerelem városa. A legrégebbi azonban a fények városa. De már nem sokáig.
Ha a törvényhozók és a városatyák rábólintanak az új törvényjavaslatra, júniustól már nem éghetnek a lámpák egész éjjel a párizsi üzletekben.
A kezdeményezés célja természetesen az energiaspórolás és a takarékosság. Csakhogy Párizs esetében ez aligha érthető. A francia főváros tudniillik Európában elsőként, már közel hétszáz éve „világít” éjjel is.
Egészen pontosan 1318-ban, az akkoriban elterjedt gyertyák adták az elöljáróságnak az ötletet arra, hogy sötétben nem kell okvetlenül botorkálniuk a későn fekvő polgároknak. És hamarosan gyertyafénybe borult a város.
A viaszvilágítást a 19. században már gázlámpák váltották fel, aztán jött a villany, de Párizs ebben is világelső volt a közvilágítás tekintetében. A mostani törvényjavaslók szerint ideje új trendet elindítani: ha a város fényei a takarékosság okán a világon elsőként kihunynak éjszakára, lehet, hogy más metropo- liszok is követni fogják a példát.
A szaktárca a törvényjavaslatot már kidolgozta. Ha elfogadják, akkor a párizsi üzletek, irodák és középületek lámpái jövő júniustól nem éghetnek hajnali egy és hét óra között. A környezetvédelmi miniszter szerint ezzel két legyet ütnének egy csapásra: egyrészt energiát takaríthatnának meg, de a nehéz gazdasági helyzetben az energia átgondoltabb felhasználására ösztönöznék a lakosságot.
A kórházakra, rendőrkapitányságokra és más hasonló épületekre nem vonatkozna a szabályozás. Ettől 261 millió dolláros költségcsökkenést remélhet Párizs – hogy pontosan milyen időtávon, egyelőre nem tisztázták. Aminthogy azt sem, hogy a „járulékos károk” mekkorák lennének? Hisz szinte biztos, hogy a fények elsötétülő városába sok turista már el sem menne.