Aktuális

Modern találmány a maja világvége

S. D.

Létrehozva: 2012.12.21.

A maják bonyolult naptára szerint egy hosszú időszámítási szakasz ér véget napjainkban. Egy amerikai tudós a múlt században jutott arra a merész következtetésre, hogy ez egyben apokaliptikus jóslat is.

Világégés, káosz, végítélet – ilyesmiket jósolnak azok, akik állítják, hogy az apokalipszis 2012. december 21-én elérkezik, mivel az ősi maja civilizáció naptárának nagy ciklusa ekkor zárul. Vajon honnan ered és menynyire hiteles a 2012-es világvége próféciája?

A maják világképüket az idő ciklikusságára alapozták: vallási szertartásaik a természet égi és földi körforgásához kötődtek, a természeti jelenségeket részletesen feljegyezték, és a múltból jövőbeni történésekre következtettek. 1966-ban Michael D. Coe antropológus írt arról, hogy a maják azért tartották annyira fontosnak a nagy ciklus végét, mert az számukra a világvégét jelentette. Coe először a Gergely-naptár szerint 2011. karácsonyára tette a maja ciklusfordulót, majd könyve újabb kiadásaiban többször is módosította a dátumot. 2012. december 21-ét először Robert J. Sharer majakutató azonosította a ciklusforduló napjával, 1983-ban.

Szembenálló tudósok

Coe szerint a fordulónapra a maják a teremtés megsemmisülését várták, és ezt a következtetését sokáig el is fogadták a tudósok. A múlt század végére azonban az a vélekedés lett uralkodó a kutatók között, amely szerint Coe tévedett, és a maják nem ígértek világvégét: ugyanúgy tekintettek a ciklus végére, mint a civilizáció az ezredfordulóra.

Különböző ezoterikus irányzatok mostanra azonban felkapták az állítólagos próféciát, számos, a megismerhető világon túli dolgokkal foglalkozó könyv hivatkozott rá. 2009-re lett igazán széles körben ismert az elképzelés: ekkor jelent meg A Da Vinci-kód szerzője, Dan Brown későbbi könyve, Az elveszett jelkép, amely említi, a 2012 című katasztrófafilm pedig a középpontba helyezi a jövendölést.

Az élet megy tovább?

A maják naptárának ismert kutatója, a svéd Carl Johan Calleman a Borsnak megerősítette: nem kell globális pusztulástól tartanunk.

– Ezen a napon semmi különös nem fog történni. Már csak azért sem, mert a maja naptár emlegetett ciklusa nem most, hanem tavaly október 28-án ért véget. A tudóst a maja vének tanácsa is elismerésben részesítette, mivel kutatásaival segített tisztázni számos tévhitet és megválaszolatlan kérdést az ősi kalendáriummal kapcsolatban. Calleman felhívja a figyelmet: a maja naptárnak és az időszámításnak egyáltalán nincsen vége, ugyanúgy folytatódik tovább, ahogyan a Gergely-naptárban 1999 után 2000 következett.

Kik voltak a maják?

A maja a legjelentősebb ősi amerikai civilizáció: fejlett írásmódjukról, művészetükről, monumentális építészetükről, valamint a matematikai és csillagászati isme re te i krol lettek híresek. Már időszámításunk előtt is komoly tudásbázissal rendelkeztek: i.e. 2500 és i.e. 1500 között már földműveléssel foglalkoztak. És bár kevés írásos emlék maradt fenn kultúrájukról, azt bizonyosan tudni, hogy a 10–11. századig fejlődésük és gyarapodásuk töretlen volt. Aztán a három nagy maja város 1194-ben háborúba keveredett egymással. Kétszáz évvel később összeomlottak királyságaik, az anarchia és a széthullás időszaka következett. A spanyolok 16. századi érkezésekor a ragyogó maja kultúra már hanyatlott, a társadalom felbomlott. Közép- Amerika különböző országaiban ma mintegy hétmillió maja él, ok azok, akik nyomokban még őrzik a hatalmas kultúra örökségét.

Ez nem jött be 1843. április 18.

William Miller New England-i prédikátor a Biblia tanulmányozása után jutott arra a következtetésre, hogy hamarosan eljön a világvége. Rövid idő alatt több ezer követője lett, ők eladták a vagyonukat, és úgy várták a megváltó visszatértét, Jézus azonban nem jött, Miller elismerte tévedését, és a csoport feloszlott.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek